Nowy mural artystyczny, inspirowany bajką pt. „Reksio”, pojawił się w podkwidzyńskiej miejscowości  Obory.

W centrum kompozycji widnieje postać bajkowego psa Reksia, trzymającego kwiaty, w tle znajduje się taśma filmowa, w której można zobaczyć inne znane z bajek postaci. Autorką kompozycji jest Ewa Łozińska – instruktorka Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie.

Nasza okolica i plac zabaw wyglądają teraz naprawdę bajecznie. Ten widok uspakaja i można odpocząć – mówi o muralach pani Barbara Sęk, Sołtys Sołectwa Obory i dodaje - To lokalna atrakcja, która ściąga do Obór osoby z innych miejscowości. To dowód, że również w małej wsi mogą zadziać się rzeczy wielkie.

To już trzeci mural o tematyce bajkowej, wymalowany na ścianie budynków gospodarczych, w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw. Muralowy tryptyk jest kontynuacją wcześniejszych działań artystycznych we wsi Obory, zainicjowanych oddolnie przez jej mieszkańców w ramach konkursu Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn, ogłaszanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę w Kwidzynie. Pierwszy mural powstał w 2021 roku i nawiązuje do zamieszkujących w okolicy łabędzi. Wtedy zrodził się pomysł aby przedstawić je w konwencji bajkowej. W następnym roku ścianę drugiego budynku ozdobił „Czerwony Kapturek”.

Budynki upiększone muralem są wyjątkową atrakcją lokalną. Z jednej strony zmieniają estetykę przestrzeni publicznej w małej miejscowości, a z drugie strony są pewnym dialogiem podjętym przez mieszkańców Obór, który odwołuje się do dzieciństwa, teraźniejszości oraz wychodzi na zewnątrz, jako pytanie o miejsce w którym żyjemy. Jest to równocześnie przejaw proaktywności, która przejawia się w pozytywnym kształtowaniu otoczenia w którym się żyje.

Ogłaszane od 2015 roku „Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn” to działania pozwalające na odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego. Owocem inicjatyw są wspólne projekty na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej realizowane w partnerstwie grup nieformalnych i Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie.

Sąsiedzka współpraca, która zaistniała przy projekcie nie kończy się wraz z powstaniem muralu.  W przyszłym roku planowane są jeszcze projekcje starszych bajek, które już teraz są nieodłączną częścią bajkowych Obór.