Członkowie zespołu ludowego "Wesoła Gromadka" i KGW Tychnowy

W piątek świętowaliśmy podwójny jubileusz – 35-lecia Zespołu Ludowego „Wesoła Gromadka” oraz 70-lecia Koła Gospodyń Wiejskich z Tychnów. Uroczystość odbyła się w Restauracji „Miła” w Kwidzynie. Wydarzenie uświetniły występy zaprzyjaźnionych zespołów ludowych oraz prezentacja działalności obu jubilatów. Uczestnicy otrzymali wydaną na tę okoliczność płytę z nagraniami Wesołej Gromadki pt. „Na zielonym polu”.

W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele władz: Pan Leszek Czarnobaj - Senator RP, a także Pan Józef Sarnowski - Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. Władze samorządowe reprezentował Pan Jerzy Śnieg - Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego, Pan Dariusz Wierzba – Wójt Gminy Kwidzyn,   Pan Piotr Spaczyński - Przewodniczący Rady Gminy Kwidzyn oraz Pani Agata Szcześniak – Sekretarz Gminy Kwidzyn. Przybyli również przedstawiciele ARiMR-u , KOWR-u oraz Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku, Powiślańskiego Banku Spółdzielczego, reprezentanci instytucji kultury, sołectwa Tychnowy, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i zaprzyjaźnieni goście.

W uroczystości wzięły również  zespoły ludowe: „Niezapominajki” z Szerokiej na Śląsku, „Marezianki” z Marezy oraz „Cyganeczka”, które uświetniły spotkanie swoim koncertem.

Cieszymy się, że mogliśmy być współorganizatorami tej szczególnej uroczystości i wydawcą jubileuszowej płyty „Wesołej Gromadki” pn. „Na zielonym polu”.

Życzymy wspaniałym jubilatkom i jubilatom przede wszystkim zdrowia, jeszcze wielu nowych piosenek, pasji i zapału w działaniu na rzecz kultury i dziedzictwa naszego regionu. Dziękujemy Wam za radość, którą wnosicie w nasze społeczności, zaangażowanie i pracowitość.

Fot. Foto Video Kalman

Przypomnijmy ich historię…

Ludowy Zespół Śpiewaczy „Wesoła Gromadka” powstał w 1988 r. w Tychnowach (gm. Kwidzyn). Pomysłodawczyniami były członkinie działającego od 1952 r. Koła Gospodyń Wiejskich. Został założony przez Marię Kotlarz, społeczniczkę, animatorkę kultury i był kierowniczkę szkoły. Od początku kierowniczką zespołu jest pani Monika Kulecka.

Swoich pięknych głosów przez lata działalności zespołu użyczały i użyczają: Monika Kulecka, Barbara Wielgosz, Hanna Nowak, Janina Michalska, Halina Cybak, Barbara Dobosz, Beata Łukasiewicz, Krystyna Zwidryn, Henryka Stocka, Barbara Mańdzińska, Mieczysława Małkowska, Danuta Namiak, ś.p. Grażyna Turkuła. Akompaniatorzy zespołu: Wojciech Małkowski, Bogdan Kaza, Wiesław Zittermann, Ryszard Patzwald, śp. Wacław Stocki.

Wesoła Gromadka bierze udział w uroczystościach regionalnych, strażackich i religijnych, gości na licznych festiwalach, przeglądach, konkursach, koncertach i biesiadach zespołów ludowych. Promuje tradycje i kulturę Dolnego Powiśla w placówkach edukacyjnych. Przemierzając Polskę od Bałtyku aż po Tatry Wesoła Gromadka koncertuje zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie brała udział w ogólnopolskim konkursie „Ziemia i Pieśń”, znajdując się w gronie laureatów. Śpiewała w Debrznie, Piasecznie, Kazimierzu nad Wisłą, w Gdańsku na Jarmarku Dominikańskim, na sopockim molo, w Wąbrzeźnie i w innych zakątkach kraju, jak również podczas targów turystycznych w Brukseli i Luksemburgu.

W 1998 r. zespół założył kobiecą drużynę OSP i od 1999 r. bierze udział w regionalnych przeglądach piosenki strażackiej oraz Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej. Panie wystąpiły również na Placu Zwycięstwa w Teatrze Polskim w Łazienkach. W 2018 r. z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zespół brał udział w ogólnopolskich uroczystościach organizowanych przez Zarząd Główny Związku OSPRP w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wesoła Gromadka działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, prowadzi ścisłą współpracę z Gminą Kwidzyn oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Miłość do śpiewu, energia, aktywność, oddanie lokalnej społeczności oraz popularyzowanie regionalnego dziedzictwa kulturalnego sprawiają, że zespół jest wyjątkowym promotorem rodzimego folkloru i dumą regionu.

W związku z tym, że zespół tworzą panie działające równocześnie w Kole Gospodyń Wiejskich w Tychnowach, można śmiało powiedzieć, że są jednym organizmem, w którym nieprzerwanie bije serce dla muzyki ludowej, regionalnej tradycji i historii. Zespół prezentuje nie tylko piosenki. Słynie również z przepięknych wieńców dożynkowych i kunsztu kulinarnego.

Jako, że „Wesoła Gromadka” wywodzi się z działającego już 70 lat Koła Gospodyń Wiejskich, które dziś również świętuje swój wspaniały jubileusz chcielibyśmy zaznaczyć, jak istotną rolę właśnie to koło pełni w naszym regionie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach powstało w 1952 r., liczy 32 członków, w tym 2 panów, i nieprzerwanie aktywnie działa do dnia dzisiejszego. Panie mają różne zainteresowania i pasje, część z nich śpiewa w zespole, część tworzy kobiecą drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychnowach, choć przyznać należy, iż większość z nich łączy z powodzeniem wszystkie role naraz.

Rolę przewodniczącej pełni Emilia Redmer, wspaniała organizatorka życia koła, utalentowana kulinarnie i dbająca o kultywowanie tradycji powiślańskich zarówno w aspekcie kulinarnym jak i tożsamościowym.

KGW Tychnowy to jedno z najstarszych kół propagującym kulturę Dolnego Powiśla poprzez śpiew, tradycyjne stroje regionalne, przyczyniając się do wszechstronnej edukacji regionalnej mieszkańców tego regionu. Jego działalność ma na celu promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

Koło reprezentuje swoją wieś, gminę i powiat kwidzyński na różnorodnych targach, jarmarkach oraz wystawach poprzez eksponowanie swojego stoiska z ciastami, lokalnymi pierogami i chlebem ze smalcem. Organizuje spotkania wigilijne dla osób starszych i samotnych z okolicznych wsi. Jest współorganizatorem corocznego Święta Wsi, gdzie może pochwalić się pięknymi wieńcami dożynkowymi. Organizuje różnego rodzaju warsztaty kulinarne dla dorosłych i dzieci,  na których panie uczą jak lepić pierogi, wypiekać  chleb, pierniki, ciasteczka i pączki..

Koło w 2002 r. reprezentowało region Dolnego Powiśla podczas "Dni Polskich' w Brukseli. Sławę zdobył tam ich pyszny smalec z jabłkiem i cebulką.

Korzystając z dofinansowania w ramach Konkursu Inicjatywy Lokalne Gminy Kwidzyn w latach 2015-2016 panie zrealizowały projekt pod nazwą "O jedzeniu na Powiślu. W poszukiwaniu kulinarnych źródeł", którego głównym celem była integracja międzypokoleniowa  - skupiona wokół regionu Dolnego Powiśla, na których pokazywały jak przygotować regionalne potrawy tj. zupę klopsową, potrawkę z ryżu, oponki i leguminę. Wydały publikację pt. „Ocalić od zapomnienia – pogotowie ratunkowe – Tychnowy”  przedstawiającą historię  miejscowości  i jej dzieje w latach 1900 –2016.

Ich największym sukcesem kulinarnym są wspólne publikacje z innymi kołami z terenu powiatu kwidzyńskiego i Gminą Kwidzyn, zawierające przepisy potraw regionalnych pt. "Smaki Powiśla. Powiślański Stół Bożonarodzeniowy" i "Smaki Powiśla. Powiślański Stół Wielkanocny", w których ukazały się ich potrawy m.in.: karkówka ze śliwką i żurawiną, karp faszerowany, pierogi z kapustą i grzybami, pierniczki tradycyjne, szynka w cieście, mazurek kajmakowy, zupa klopsowa. Publikacje zawierają przepisy kulinarne zróżnicowane ze względu na historię naszego regionu zarówno tą starszą, jak i najnowszą. Znaleźć tam można przepisy naszych babć i prababć.

W 2020 r. panie otrzymały dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska2020, dzięki któremu mogły uszyć 10 kompletów strojów regionalnych powiślańskich dla kolejnych pań z koła.

W ubiegłym roku również w ramach programu EtnoPolska2022, projektu „Etno Almanach Dolnego Powiśla” KGW wraz z Wesołą Gromadką poprowadziły dla mieszkańców warsztaty kultury ludowej.

Dzięki współpracy z ODR-em w Starym Polu koło korzysta z możliwości uczestniczenia w szkoleniach o tematyce kulinarnej, przedsiębiorczości kobiet na terenach wiejskich i działaniach innowacyjnych. W ramach integracji KGW oraz Wesoła Gromadka wyjeżdżają na spektakle teatralne, organizują wycieczki do różnych zakątków Polski, aby poznać kulturę, tradycję i kuchnię innych regionów.

Mówią o sobie ,że wszystko, co robią wypływa z ich serc. Ich miejscowość i to, jak się w niej żyje nie jest im obojętne. Ich działalność pozwala na zbliżanie do siebie ludzi i czynienie dobra. Potrafią działać z ludźmi i dla ludzi.