„Kaziuki” to największe i najbardziej huczne święto odbywające się w Wilnie. Historia organizowanego z tej okazji jarmarku sięga początku XVII wieku, co czyni go najstarszym w tej części Europy.
Na dwa dni miasto zamienia się w miejsce pełne kolorów, muzyki, straganów i rozrywek. Chęć zobaczenia i doświadczenia tego wyjątkowego wydarzenia skłoniła zespół Marezianki do zorganizowania wycieczki.

    W dniach 8 - 10 marca br. zespół wybrał się do Wilna, i jak wiemy z relacji, był to dla nich bardzo intensywny czas. Program wycieczki obejmował punkty takie jak: piękne i malownicze miasto Troki,  położone na trasie do Wilna, gdzie zwiedziły gotycki zamek Witoldowy.
Następnie udały się do Wilna, gdzie zespół został powitany w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Zwiedzanie tego pięknego miasta obejmowało: barokową świątynię p.w. Apostołów Piotra i Pawła, Ostrą Bramę, gdzie uczestniczyły we Mszy św. i zaśpiewały piękną pieśń pt. "Matko Tyś piękniejsza niż zorza", cerkiew prawosławną pw. Świętego Ducha, cerkiew Trójcy Świętej, pomnik Gedymina - Wielkiego Księcia Litewskiego, Plac ratuszowy,, pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Anny. W dalszej wędrówce po Wilnie zespół udał się na jarmark Kaziuki.

Ostatniego dnia odwiedzono cmentarz na Rossie, gdzie znajduje się grób z sercem Józefa Piłsudskiego oraz szczątki jego matki.

Uczestnicy wycieczki mogli liczyć na transport zorganizowany, zapewniono również nocleg w hotelu oraz posiłki.

Przepyszne dania serwował Dom Polski, gdzie zorganizowano ponadgodzinny koncert, na którym Marezianki zaśpiewały m. in. „ Kwidzyn to nasze miasto”, „Piosenka o Marezie”, „ O naszej Rzece Liwie i Wiśle” i wiele innych autorskich piosenek.  

W każdym miejscu godnie reprezentowały nasz region, przedstawiając uroki i piękno regionu Dolnego Powiśla. Duże zainteresowanie budziły tradycyjne stroje Marezianek,  a cały zespół spotkał się z ogromną serdecznością i sympatią mieszkańców Litwy.

    Z tego miejsca chcielibyśmy w imieniu zespołu Marezianki serdecznie podziękować sponsorom wyjazdu.

Zapraszamy na fotorelację z tego wyjazdu.