W piątek – 17 grudnia 2021 r.,  w Świetlicy kulturalno-oświatowej w Rakowcu odbył się XII Gminy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Przez piątkowe popołudnie mogliśmy podziwiać talenty wokalne oraz instrumentalne dzieci z całej gminy. Przegląd organizowany co roku przez Gminny Ośrodek Kultury pokochało wiele osób a w piątek gościliśmy w naszych progach aż 160 uczestników!

Dyrektor Norbert Cesarz powitał wszystkich uczestników przeglądu, w tym roku w nietypowych warunkach, bo bez udziału publiczności. Ze względu na obostrzenia związane z Covid-19 postanowiliśmy nie odwoływać koncertów, tylko przeprowadzić go w takiej nietypowej formie - koncert został zarejestrowany i opublikowany na stronie GOK oraz kanale YouTube. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ każdy występ można odtworzyć w internecie, odsłuchać a nawet zaśpiewać razem z rodziną w trakcie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Występy zostały podzielone na cztery osobne bloki: przedszkola, szkoły podstawowe, zespoły GOK i uczestnicy świetlic.

Przegląd rozpoczęły dzieci z gminnych przedszkoli: GAMA z Rakowca, Przedszkola „Słoneczko” w Marezie i Przedszkola z Licza.

W drugim bloku w godzinach 16:30-17:00 zespoły działające przy GOK w Kwidzynie: „Łobuziary”, „Muzofanki” i „Pas de Nom” pod kierunkiem Pani Agnieszki Perehudy.

W kolejnym, trzecim bloku w godzinach 17:00-18:00 wystąpiły dzieci i młodzież z gminnych szkół podstawowych z Korzeniewa, Licza, Nowego Dworu, Tychnów i Rakowca.

W ostatniej części, w godzinach 18:00-19:00 wystąpili uczestnicy zajęć instrumentalno-wokalnych ze Świetlicy kulturalno-oświatowej z Rakowca.

Doceniając starania wszystkich uczestników, każdy otrzymał upominek za udział w przeglądzie i podtrzymywanie tradycji ludowych: dyplom, kubek, kalendarz, książkę oraz słodkości.

Na koniec wszyscy uczestnicy przeglądu wraz z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury zagrali i zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi” oraz piosenkę z życzeniami noworocznymi „Felitz Navidad”. Polskie kolędy i pastorałki, to okazja do wspólnego śpiewania w gronie najbliższych, a przede wszystkim kultywowanie polskiej tradycji. Kolędy i pastorałki wzruszają, przywołują wspaniałe wspomnienia, stwarzają atmosferę radości oraz sprzyjają zadumie. To one tworzą tę świąteczną oprawę, na którą czekamy cały rok.