Pierwsze spotkanie w ramach cyklu "Marzec w szpilkach" odbędzie się 5 marca o godz. 13:00 w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie i będzie to czas kobiecej ekspresji!

W tym wyjątkowym dniu poznają panie indonezyjską technikę zdobienia tkanin – batik. To wyjątkowa okazja na stworzenie osobliwej, nietuzinkowej i własnoręcznie malowanej torby na zakupy oraz batiku w formacie A4 do wykorzystania według własnego pomysłu ( np. obraz, naszywka- aplikacja na ubranie, torbę,  zazdrostką na okno ).

Zajęcia poprowadzi Janina Konkel- arteterapeuta i pedagog  z 25 letnim doświadczeniem w pracowni batiku i malowania jedwabiu „BatikJanki„.

BATIK – INDONEZYJSKA TECHNIKA ZDOBIENIA TKANIN / ARTEPRZYGODA Z AROMATAMI PSZCZELEGO WOSKU

Czas trwania warsztatu – 5 godzin

Co zabrać na warsztaty, czyli informacje praktyczne: spodnie i bluza/flanelowa koszula, fartuch, wygodne obuwie itp. których nie szkoda pobrudzić barwnikami do tkanin i woskiem.

Wstęp na warsztat jest bezpłatny, lecz ilość miejsc ograniczona i decyduje kolejność zapisów. Wejściówki na spotkania można uzyskać drogą on-line: https://forms.gle/c2Vnn9ydK8YEsoLz9 lub dzwoniąc pod numer 724-613-030.

PROGRAM:

  1. Wstęp- zajęcia integracyjne – ok. 30 minut.
  2. Podstawowe informacje z historii batiku.
  3. Dyskusja na temat projektowania tkanin, rodzajów farb, narzędzi, wybarwiania (­ kolory zasadnicze, pochodne, łączenie kolorów, barwienie walorowe)
  4. Prezentacja techniki wykonywania wzoru przy pomocy tjantingów - lejków do wosku oraz proporcje mieszanin węzy pszczelej
  5. Tworzenie autorskich projektów, nakładanie wosku, farbowanie.
  6. Usuwanie wosku i utrwalanie barwników.
  7. Dyskusja na temat oprawianie prac ( np. toreb, firanek-zazdrostek, lampionów oraz własnych pomysłów)
  8. Przygotowanie wystawy- ­propozycja sposobu ekspozycji tkanin batikowych.