1 marca 2022 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym dniu składamy hołd dla tych wszystkich polskich żołnierzy, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni. Pozostając wierni złożonej przysiędze prowadzili nadal walkę o pełną niepodległość Polski. 

Dzięki swojej bohaterskiej postawie Żołnierze Wyklęci zapisali piękną kartę w polskiej historii, a poprzez okazaną wierność względem Rzeczypospolitej Polskiej dali nam lekcję patriotyzmu, oddania i dbania o los naszej Ojczyzny.

W tym roku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy w Kwidzynie rozpoczęły od złożenia kwiatów przed tablicą pamięci Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie. Wartę przy tablicy pełnił ZHR Kwidzyn a w uroczystości wzięła udział szkolna młodzież wraz z wychowawcami oraz przedstawiciele kwidzyńskiego samorządu, instytucji i organizacji.

Kolejnym ważnym miejscem oddania hołdu Niezłomnym był Skwer Żołnierzy Wyklętych pod Urzędem Gminy Kwidzyn. Uroczysty posterunek pod pomnikiem objęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego SPARTAKUS.

Oficjalna część obchodów odbyła się przy Skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie. Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem piętnastu sztandarów oraz wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowie pod opieką dyrektora Marka Strociaka, przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Pan Dariusz Wierzba Wójt Gminy Kwidzyn uroczyście powitał poczty sztandarowe oraz wszystkich uczestników obchodów oraz słowami uznania wspominał bohaterów działających na terenie Gminy Kwidzyn. Przybliżył historię Konfederacji Wiary i Obrony Ojczyzny oraz postać Rotmistrza Witolda Pileckiego wskazując na wyjątkowość ich czynów a także przesłanie jakie niosą dla współczesnych czasów. W przemówieniu znalazło się również odniesienie do aktualnej sytuacji w Ukranie. Na zakończenie przemówienia Norbert Cesarz Dyrektor Gminnego Ośrodka w Kwidzynie przy akompaniamencie gitary odśpiewał wiersz Adama Asnyka „Miejmy nadzieję”. Następnie krótkie przemówienie w imieniu potomków i rodzin członków Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny wygłosił Pan Leszek Torłop. Chwytające za serca słowa na długo pozostaną w pamięci zgromadzonych osób.

Zaraz po odśpiewaniu „Roty” przez zespół ludowy „Marezianki” rozpoczęło się uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje. Wśród nich obecni byli przedstawiciele władz Miasta Kwidzyn, Starostwa Powiatowego, Gminy Kwidzyn, Komendanci Policji, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie, Straży Miejskiej, OSP Gminy Kwidzyn, Naczelnik Zakładu Karnego, Nadleśnictwo Kwidzyn, delegacja IPN z Gdańska, Cech Rzemiosł Różnych z Kwidzyna, Wójtowie sąsiednich gmin, Dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz ze swoimi podopiecznymi oraz wielu mieszkańców Kwidzyna i Gminy Kwidzyn.

Na zakończenie obchodów o godz. 12:00 odbyła się Msza św. w Katedrze pw. Św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, której przewodniczył ks. kanonik Ignacy Najmowicz. Był to czas modlitwy na Ojczyznę i pokój na świecie, ale także Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności za członków Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny oraz Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej.