We wtorkowy wieczór odbyły się warsztaty piosenki ludowej w Tychnowach i Brachlewie. Było to pierwsze spotkanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska.
Wieś stanowi macierzyste środowisko muzyki ludowej. Obejmuje ona pieśni, przyśpiewki oraz repertuar instrumentalny i taneczny. Wyróżnia ją ustno-pamięciowy sposób uczenia się, instrumentaliści często nie korzystają z nut, a teksty pieśni gromadzone są w zeszytach. Cechuje ją swoboda wykonawcza, melodie są często zasłyszane i wykorzystywane w inny sposób w różnych regionach. Powoduje to niepowtarzalność interpretacji często tych samych pieśni.
Muzyka ludowa obejmuje pieśni obrzędowe, wykonywane podczas ważnych wydarzeń związanych z cyklem rodzinnym jak narodziny, wesele oraz cyklem kalendarzowym, zawierającym w sobie roczny porządek liturgiczny i rolniczy. Usłyszymy tu pieśni adwentowe, kolędy, śpiewy dyngusowe, pieśni żniwne i dożynkowe. Pieśni nabożne, śpiewane przy kapliczkach, na pielgrzymkach i w innych okolicznościach pozaliturgicznych również należą do repertuaru muzyki ludowej.
Spotkanie w remizie strażackiej w Tychnowach nie było przypadkowe, ponieważ jest to miejsce prób Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Wesoła Gromadka” oraz wielu przedsięwzięć kulturalnych społeczności lokalnej.
Celem warsztatów była nauka piosenki ludowej o Dolnym Powiślu, poznanie źródeł i korzeni powstawania pieśni oraz ich znaczenia w życiu codziennym społeczności wiejskiej. Panie z „Wesołej Gromadki” przygotowały napisaną przez siebie piosenkę do zasłyszanej melodii „Piosenka o Powiślu”. Rozmawialiśmy o historii i osiągnięciach zespołu, o pasji układania i wykonywania pieśni.
Po próbie udaliśmy się do Brachlewa, aby wspólnie z mieszkańcami śpiewać piosenki ludowe oraz tradycyjne pieśni maryjne związane z nabożeństwem majowym. W kulturze tradycyjnej cześć okazywana Maryi wiązała się z najważniejszymi etapami w życiu człowieka. Na wsiach przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach spotykano się na wspólnej modlitwie i śpiewie.
Dziękujemy „Wesołej Gromadce” i Kołu Gospodyń Wiejskich z Tychnów za wspaniałe prowadzenie spotkania, Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Małkowskiemu, mieszkańcom Tychnów i Brachlewa. Szczególnie dziękujemy za gorącą herbatę, kawę, ponieważ ten majowy wieczór był wyjątkowo chłodny i wietrzny.