Rozpoczął się Wielki Tydzień, czyli okres przygotowania do najważniejszych świąt chrześcijańskich. To wyjątkowy okres, obfitujący w bogactwo tradycji ludowych i symboliki czerpiącej źródło z różnych kultur, ale zawsze związanej z życiem.

W tym roku chcemy szczególnie przyjrzeć się tradycji związanej z potrawami, które powinny być gotowe już na Wielki Piątek, gdyż następnego dnia wybrane pokarmy znajdą się w "święconce". Na stole wielkanocnym z pewnością nie może zabraknąć zdobionych jaj.

Zapraszamy do obejrzenia warsztatów online - https://youtu.be/3U1o7WZPOeU

W naszej kulturze znamy wiele określeń na barwione jaja, a są to np. "kraszanka", "malowanka" czy "byczki". Warto jednak od razu dodać, że określenia te odnoszą się do jaj barwionych na gładko, czyli bez wzorów. Do uzyskania kolorów używano barwników naturalnych. I tak, dla uzyskania koloru żółtego i odcieni brązu używano wywaru z łupinek cebuli. Kolor czarny nadawano maczając w wywarze z kory dębowej, a kolor różowy osiągano dzięki sokom z buraka. Jednak trzeba wiedzieć, że sam dobór barwnika to dopiero połowa sukcesu, gdyż najlepsze kolory osiągano używając jaj białych lub jasnych.

Najbardziej jednak rozpowszechnione w polskiej tradycji są jajka wielkanocne zdobione wzorami ludowymi, które noszą nazwę PISANEK. Najbardziej powszechną metodą nanoszenia wzoru był batik, czyli ostro zakończony patyczek maczany w gorącym wosku pszczelim. Tak ozdobione jajo po zanurzeniu w wywarze osiągało piękny kolor i wzór.

Pisanki są nie tylko piękną ozdobą stołu, ale także świadectwem ciągłości naszych obyczajów i tradycji z przeszłymi pokoleniami. Jajko od zawsze kojarzone było z życiem, siłą, miłością i płodnością. W kulturze chrześcijańskiej jajko stało się symbolem Świąt Wielkanocnych, wiecznie odradzającego się życia i przede wszystkim Chrystusa Zmartwychwstałego, wyprowadzającego nas z grobu, przeprowadzającego nas ze śmierci do życia. To również symbol przekraczania własnych granic i niemocy - lęku przed śmiercią i rozpoczęcia nowego życia, dzięki zmartwychwstaniu Pana.

Zachęcamy, by w tym szczególnym roku spróbować samodzielnie wykonać PISANKI. O tym jak wykonać pisankę najlepiej podpowie nagranie zrealizowane w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Gardeja i Pasieką "Miodne Życie" z Prabut.

Premiera w niedzielę, o godzinie 17:00: