W ubiegły czwartek 23 maja w świetlicy w Rakowcu odbyło się pierwsze szkolenie w ramach projektu „Partnerstwo lokalne – wspólne działanie z kulturą”. W spotkaniu uczestniczył zespół Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, pracując nad zagadnieniami z zakresu komunikacji wewnętrznej, budowania zespołu oraz kultury organizacyjnej instytucji. Silny zespół to dobry i odpowiedzialny partner na którego można liczyć w planowaniu i realizacji zamierzeń partnerstw lokalnych.

Podczas warsztatów wykorzystaliśmy „Empatyczne kalambury” z kartami Empatify. Strategie wspierające każdego w codziennym zaspokajaniu potrzeb i dbaniu o atmosferę w pracy poznaliśmy dzięki ćwiczeniu „Dziś potrzebuję” w oparciu o „Desk of Needs”.

Co zyskaliśmy?
- doświadczyliśmy, jak ważne jest wzajemne wsparcie i zrozumienie;
- wzmocniliśmy umiejętności komunikacyjne;
- odnaleźliśmy to, co wspiera i blokuje porozumiewanie;
- zaprojektowaliśmy, co w naszym zespole będzie budować atmosferę współpracy opartej na rozumieniu, zaufaniu i słyszeniu potrzeb;
- zyskaliśmy nowe narzędzia do zastosowania w codziennych wyzwaniach.

Dziękujemy naszej trenerce, p. Lidii Miłosz za doświadczenie, wiedzę i empatię oraz otwartość na różnorodne potrzeby zespołu. Dostaliśmy szansę spojrzenia na siebie z innej perspektywy i odkrycia nowych zasobów, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Przede wszystkim jednak była to rzadka okazja wspólnego spotkania ludzi realizujących wspólne cele, jednak na co dzień działających w różnych miejscach i odpowiedzialnych za inne działy instytucji.

Dziękujemy również Pawłowi Gębali, mentorowi z ramienia NCK za wsparcie i cenne wskazówki.
 

„Nikt nie może zagwizdać symfonii. Do jej zagrania potrzeba całej orkiestry”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Edycja 2024.