Ludowe świątki, przydrożne kapliczki czy drewniane figury przedstawiające mieszkańców wsi podczas codziennych czynności jeszcze do niedawna były oczywistym elementem polskiego pejzażu. Jednak dziś rzeźbienie w drewnie jest sztuką zanikającą. Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie, stara się ocalić od zapomnienia tę dawną tradycję zakorzenioną w sztuce ludowej. Od lat są tu organizowane, plenery rzeźbiarskie, które przyciągają artystów-rzeźbiarzy z różnych zakątków Polski. To również świetna okazja by zapewnić mieszkańcom swobodny dostęp do kultury ambitnej oraz umożliwić obcowanie z artystami, a nawet samemu zmierzyć się z wyzwaniem nadania kształtu rzeźbie. Oto najistotniejsze cele plenerów rzeźbiarskich.

Tradycja naszych plenerów sięga 2014 roku, kiedy po raz pierwszy odbył się I Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski w Rakowcu. Do rywalizacji trwającej kilka dni, przystąpili uczestnicy z całej Polski, a wśród nich nie tylko Panowie, ale również i Panie, które świetnie odnalazły się w roli rzeźbiarzy. Od tego czasu, co roku plenery odbywają się pod innym hasłem. Była "Kraina Baśni", było "Szczęście", a innym razem temat przenosił nas do lat dzieciństwa, tak jak w 2018 roku, kiedy hasłem było "Obudź w sobie dziecko".

Podczas pleneru, wszyscy zainteresowani mogą zaglądać do Pracowni Rzeźby w Rakowcu i podglądać artystów przy pracy. Porozmawiać z nimi, wymienić się doświadczeniami i podglądać proces twórczy.

Na zakończenie pleneru organizowany jest wernisażu poplenerowy. Wszyscy chętni mają wtedy możliwość podziwiania stworzonych rzeźby, a ich twórcy przedstawiają koncepcję twórczą, dzielą się swoimi odczuciami i intencjami jakie towarzyszyły im podczas nadawania kształtu rzeźbie. Najbardziej widowiskowym elementem kończącym plener są zawody speed carvingu. W wyznaczonym czasie, zwykle w ciągu godziny, rzeźbiarze za pomocą spalinowych pił łańcuchowych rzeźbią w drewnie. Hałas, odpryskujące trociny i rywalizacja sprawiają, że widowisko nabiera formy swoistego pojedynku rzeźbiarzy, a publiczności towarzyszą prawie sportowe emocje.

VII Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski w Rakowcu - 17 maja 2021 r
Temat: Karuzela - relacja filmowa