Członkowie obecnego Koła Miłośników "Ciuchci" działają na rzecz mieszkańców Marezy i Kolejki Wąskotorowej w Marezie od 2018r., w którym powołali Stowarzyszenie Miłośników Marezy "Ciuchcia". Jako mieszkańcy Marezy brali aktywny udział w Inicjatywach Lokalnych prowadzonych przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę w Kwidzynie. Ponadto jako Stowarzyszenie zajmowało się się przede wszystkim historią kolejki wąskotorowej w Marezie.

Przypadająca w 2021 r. 120 rocznica powstania kolejki wąskotorowej była pretekstem do przeprowadzonych w latach 2020-2022 serii wykładów i seminariów prowadzonych przez profesjonalistów z zakresu historii kolejnictwa. Zorganizowali kilka wystaw na temat historii kolejki oraz Marezy. Na budynku dawnego dworca kolejki umieścili tablice pamiątkowe, które budzą zainteresowanie mieszkańców gminy Kwidzyn i turystów odwiedzających Mareze.

Koło liczy 15 członków.

Celem Koła Miłośników "Ciuchci" jest ocalenie od zapomnienia historii kolejki wąskotorowej w Marezie, przybliżenie młodemu pokoleniu historię miejscowości, w której żyją, działanie na rzecz integracji mieszkańców.

Ci którzy chcą zagłębić swoją wiedzę, serdecznie zapraszamy do obejrzenia albumu dotyczącego kolejki wąskotorowej, który znajduje się w Bibliotece w Marezie ul. Długa 5!

  Spotkanie "Miłośników Ciuchci" dotyczące zbiorów Muzeum Wąskotorówki w Sochaczewie.