W sobotę 21 września na boisku gminnym w Pawlicach odbył się Festiwal "Okno na Dolne Powiśle”. Przepiękna pogoda, uśmiechy na twarzach uczestników i bogaty program wydarzeń sprawiły, że ten dzień był prawdziwym świętem kultury lokalnej.

Na wydarzeniu gościliśmy przedstawicieli naszej gminy: Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Wiesława Namiaka, sekretarz Gminy Kwidzyn – Panią Agatę Szcześniak, radnych, sołtysów, mieszkańców oraz członków Gniewskiego Klubu Historycznego.

Festiwal rozpoczął się występem Zespołu Ludowego Wesoła Gromadka. Następnie uczestnicy zgromadzili się pod sceną, by wysłuchać wykładu historycznego zatytułowanego "Historia przepraw przez Wisłę", który ukazał, jak ważną rolę pełniła rzeka w historii regionu. Wykład poprowadzili: Łukasz Rzepczyński i Piotr Kazimierowski.

Po wykładzie na scenę zawitał Zespół Ludowy Marezianki. Jednocześnie, przez cały czas trwania festiwalu, odbywały się inspirujące warsztaty:

-garncarskie, prowadzone przez Ryszarda Arkuszyńskiego

-zielarskie z Anną Wysocką na czele

-pokaz rzeźby twórcy ludowego Ryszarda Rabeszko

-warsztaty prowadzone przez Bibliotekę, gdzie Łukasz i Beata pokazali dzieciom jak wykonać jadalną książeczkę

-warsztaty malowania wzorów powiślańskich przygotowane przez Stowarzyszenie Kobieca Przestrzeń Powiśla

- warsztaty florystyczne przygotowane przez Akademię Aktywności

-wikliniarskie, prowadzone przez Mariana Behnke oraz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Górkach

-pszczelarskie, gdzie Wioleta Gintowt podzieliła się niesamowitą wiedzą na temat życia pszczół

-pająki ludowe w wykonaniu Fundacji Wihayster

Wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć w nich udział, mieli okazję doświadczyć, jak wygląda praca twórców ludowych i na chwilę wcielić się w rolę artystów.

Bardzo dużą popularnością cieszyło się robienie karykatur przez Ewę Łozińską, każdy uczestnik festiwalu mógł zabrać do domu takie właśnie spersonalizowane dzieło.
Jak zwykle mogliśmy liczyć na niezastąpionych strażaków z OSP Rakowiec, którzy przekazywali swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy.
Wielkim powodzeniem cieszyła się również kuchnia regionalna, którą przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Tychnów i Pawlic. Nasze gospodynie zachwyciły uczestników smakiem i aromatem gorących zup oraz wyśmienitych ciast przywołując tym samym wspomnienia dawnych, domowych posiłków.

Festiwal to także czas na rozstrzygnięcie konkursów, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Konkurs fotograficzny, w którym uczestnicy musieli fotografować miejsca w gminie Kwidzyn oznaczone kodami QR, zakończył się przyznaniem nagród dla trójki zwycięzców przez komisję w składzie której zasiedli: Paweł Cywiński, Sotera Knapik i Marek Kordowski

I miejsce: Łucja Łozińska z Marezy

II miejsce: Sandra Łojewska z Korzeniewa

III miejsce: Łukasz Łoziński z Marezy

Wyróżnienie: Paweł Wróbel z Korzeniewa

Ogromne emocje towarzyszyły także rozstrzygnięciu konkursu modelarskiego, w którym szkoły podstawowe miały za zadanie odtworzenie modelu kolejki wąskotorowej i jego dekorację. Komisja konkursowa w składzie: Marek Kordowski, Paweł Jettka i Edward Kłodda wyłoniła  następujących zwycięzców:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Janowie w składzie: Julia Balas, Emilia Podsiadła, Julia Krzymowska. Opiekun: Andżelika Chojnacka

II miejsce: Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze w składzie: Klaudia Ślęczek, Zuzanna Hals, Zosia Olszańska. Opiekun: Justyna Matyka

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Korzeniewie w składzie: Maja Krupa, Julia Madej, Oliwia Albrecht. Opiekun: Anna Świderska

Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Nebrowie Wielkim w składzie: Wiktoria Jaranowska, Konrad Jarosz, Oliwia Jarosz. Opiekun: Katarzyna Badzińska


Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów za ich zaangażowanie, pasję i wspaniałe prace, które pokazały, jak wielki potencjał drzemie w młodych mieszkańcach naszej gminy.

Ostatnią część festiwalu wypełniły koncerty. Na scenie pojawił się zespół 2 KAWAŁKI, który rozgrzał publiczność swoimi energicznymi występami, a następnie mogliśmy podziwiać głos Wiktorii Stefańskiej-Depy. Na zakończenie festiwalu, Wiktoria wraz z pozostałymi członkami Partnerstwa Lokalnego zaśpiewała piosenkę o Dolnym Powiślu.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zaangażowaniu wielu osób, udało się stworzyć coś wyjątkowego – inicjatywę, która połączyła przeszłość z teraźniejszością.

Dziękujemy również firmom, które wsparły organizację festiwalu:
TBF Sound and Light,
Firma Styropian Plus

Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.

 


fot. Monika Małgorzewicz/GOKIB