DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dnia 1 marca br. Uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:30, przy gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Gębika przy ul. Konarskiego w Kwidzynie, gdzie uczniowie, zaproszeni goście i przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod tablicą pamięci Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej. Następnie obchody przeniosły się na Skwer przy ul. Grudziądzkiej pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, gdzie delegacje złożyły kwiaty, oddając cześć osobom walczącym w obronie własnych przekonań.

Uroczyste obchody z udziałem licznie przybyłych pocztów sztandarowych rozpoczęły się  o godz.10:30 przy Skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie przy ul. Długiej.

Oprócz przemówień okolicznościowych oraz złożenia kwiatów uczestnicy mieli okazję usłyszeć przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Janowie montaż słowno-muzyczny.

Do trudnych wspomnień sprzed lat odniósł się Pan Leszek Torłop, syn Piotra Torłopa ps. „Tytan”, dowódca oddziału Konfederacji i Obrony Wiary Ojczyzny w Marezie. Mówił o żołnierzach niezłomnych, niepokornych, nieugiętych, którzy zostali wyklęci nie przez naród, a ówczesną komunistyczną władzę.

Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali „Rotę”, którą zaintonował Ludowy Zespół Śpiewaczy „Marezianki z Marezy" a następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów.

Na zakończenie 1-marcowych uroczystości w kwidzyńskiej Katedrze o godz. 12:00 została odprawiona Msza Święta w intencji żołnierzy niezłomnych, którą odprawił proboszcz ks. kan. Ignacy Najmowicz.

Cześć i Chwała Bohaterom!