W dniach 10-12.03.2023 r. w Rakowcu odbyły się warsztaty wokalno-chóralne. Warsztaty poprowadził dr hab. Jan Połowianiuk, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Pierwszego dnia Pan Profesor przekazał uczestnikom rzetelną wiedzę na temat prawidłowej emisji głosu wraz z ćwiczeniami prawidłowego oddechu i odpowiedniej postawy ciała. W drugim dniu pracę rozpoczęły ćwiczenia oddechowe i rezonacyjno-artykulacyjne. Tzw. rozśpiewka jest najistotniejszym elementem w całej pracy zespołowo-chóralnej. Chórzyści rozczytali repertuar muzyki wielogłosowej na głosy: sopran, alt i bas.

W skład repertuaru weszły pieśni: "Króla wznoszą się znamiona"; "To, co odkrywacie" sł. św. Augustyn, muz. J. Krutul; "Modlitwa o pokój" sł. M. Hunasiewicz, muz. N. Blacha; "Zdrów, bądź królu anielski" sł. Anonim (1424) - najstarsza polska odnaleziona dotąd kolęda; "Dostojno jest" D. Bortiański; "Utoli bolezni" A. Archangielski. Dwa ostatnie utwory to pieśni wykonywane w języku starocerkiewnosłowiańskim. Nie lada wyczynem było przetłumaczyć dobrze słowa, a co dopiero zaśpiewać melodię z liturgii wschodniej. Ostatniego dnia uczestnicy szlifowali repertuar, aby zaśpiewać na uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. św. Antoniego w Rakowcu. Większość uczestników to chórzyści z Rakowca, ale nie zabrakło także nowych osób, które zasilą szeregi rakowieckiego chóru. Warto dodać, że jest to jedyny chór wiejski na terenie diecezji elbląskiej, który tworzą amatorzy, a śpiewają jak zawodowcy.