Na boisku przy świetlicy kulturalno-oświatowej w Rakowcu stanęły trzy wspaniałe rzeźby o wspólnym przesłaniu „Wokół chleba”. Historię rozpoczyna praca wykonana przez Jana Lewickiego, czyli „Siewca”, który z własnych rąk wysiewa ziarno. Kolejnym ważnym elementem życia wsi są żniwa, więc oczywiście nie mogło zabraknąć postaci „Żniwiarza” wykonanego przez Mieczysława Wojtkowskiego. Z sierpem w ręku i snopem zboża u boku… Dzięki tej ciężkiej pracy rolników uzyskujemy ziarno a potem mąkę. Wypiekiem chleba najczęściej zajmowała się kobieta i to ona z wielkim bochnem zaprasza pod gruszę na poczęstunek i odpoczynek. Rzeźbę „Pod gruszą” wykonał Piotr Jakubowski - wieloletni instruktor pracowni rzeźby w Rakowcu.

Na zakończenie pleneru nie mogło zabraknąć widowiskowego pokazu speed carving, czyli rzeźbienia piłami motorowymi w wyznaczonym czasie. W sobotę, 21 maja, rzeźbiarze pokazali swoje umiejętności w Marezie.

Wióry poleciały spod pił, szlifierek i dłut.

W ciągu godziny powstały trzy rzeźby: Dziki Kaczor, Ponury Kot oraz Spróchniały Wiewiór. Interpretacja prac przez samych autorów wywołała uśmiechy na twarzach widzów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Plener w Rakowcu:

Speed Carving w Marezie: