7 września 2024 roku w Nowym Dworze odbyły się XXIII Dożynki Powiatowe oraz Dożynki Gminy Kwidzyn, które zgromadziły mieszkańców i gości z całego powiatu.
Tegoroczne święto plonów zorganizowali wspólnie: Starosta Kwidzyński, Wójt Gminy Kwidzyn, Sołtys Nowego Dworu Jacek Tometczak, Sołtys Grabówka Katarzyna Rublewska, Sołtys sołectwa Obory - Barbara Sęk oraz mieszkańcy tych sołectw.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Dworze, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe oraz złożono w darach chleb dożynkowy – symbol wdzięczności za tegoroczne plony. Po zakończeniu nabożeństwa, barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Sztumską Orkiestrę Dętą, wyruszył w stronę terenu przy Szkole Podstawowej w Nowym Dworze, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.
Po zakończeniu uroczystości religijnych na scenie pojawili się ubrani w stroje ludowe Katarzyna Stremel oraz Tomasz Krupa, którzy rozpoczęli tradycyjne obrzędy dożynkowe. Tegorocznymi starostami dożynek byli Patryk i Joanna Miśkiewicz – właściciele gospodarstwa rolnego i stajni Miśkiewicz, którzy przekazali na ręce Starosty Kwidzyńskiego Tomasza Frejnagiela oraz Wójta Gminy Kwidzyn Dariusza Wierzby symboliczny chleb dożynkowy.
Starosta i Wójt, w zgodzie z tradycją, podzielili chleb wśród przybyłych gości, dzieląc się owocami tegorocznej pracy rolników z mieszkańcami i zaproszonymi uczestnikami dożynek.
Po zakończeniu oficjalnych obrzędów rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsze na scenie wystąpiły zespoły ludowe: Wesoła Gromadka, Marezianki oraz Powiślanki. Następnie publiczność oczarowała Julia Wójcik ze Szkoły Rocka, zachwycając swoim głosem.
Kolejną atrakcją był występ Wojciecha Gąssowskiego, który porwał uczestników swoimi hitami, takimi jak "Gdzie się podziały tamte prywatki" i "M jak miłość". Po koncercie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Komisja wybrała najpiękniejszy wieniec gminny, który otrzymał nagrodę Wójta Gminy Kwidzyn. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyło KGW Tychnowy. Przyznano również nagrodę Starosty za najpiękniejszy wieniec z powiatu kwidzyńskiego, gdzie pierwsze miejsce zdobyło Rodowo i Rodowo Małe.
O godzinie 16:30 występ zespołu Weekend, przyciągnął tłumy fanów. Po ich energetycznym występie, goście mogli obserwować rywalizację w turnieju sołectw, gdzie emocje sięgały zenitu. W tegorocznym turnieju wzięło udział aż 11 sołectw, gdzie każde z nich zostało obdarowane nagrodami ufundowanymi przez naszych hojnych sponsorów. Najlepszy wynik z gminy Kwidzyn osiągnęło Sołectwo Nowy Dwór i Grabówko czyli NOWOGRABY, a z powiatu Sołectwo Wiśliny.
Nagrodami dla wyróżnionych oprócz pucharu Wójta Gminy Kwidzyn były skrzynie z produktami od Kwidzyn sp.z.o.o, warzywa od Gospodarstwa rolnego- Arkadiusz Tometczak i Grzegorza Michalskiego, narzędzia od firmy AmTech Adam Michalski, wędliny od Firmy "Zielińscy", krzewy z Tereny Zielone Państwo Kędziora, nagrody niespodzianki od Ziarnpol oraz kawa od Cafe SATI. Każdy z uczestników został zaproszony na scenę, a nagrody wręczał Wójt.
Po rozdaniu nagród przyszedł czas na kolejną muzyczną atrakcję. Na scenie pojawił się zespół Masters, który szybko porwał publiczność do tańca i śpiewu swoimi największymi przebojami. Po koncercie fani mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wokalistą zespołu, co było dodatkową atrakcją dla uczestników. O godzinie 20:00 scenę zawojowała nasza przebojowa Wiktoria Stefańska-Depa wraz z zespołem Miss Fire. Jej żywiołowy występ przyciągnął uwagę wszystkich i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie dożynek, uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce DJ’a Tito.
Każdy, kto tego dnia wybrał się na dożynki do Nowego Dworu mógł znaleźć coś dla siebie. Nie brakowało darmowych atrakcji dla najmłodszych, takich jak dmuchane zjeżdżalnie, czy animacje prowadzone przez Lawendowe Gonty. Na stoisku wikliniarskim można było upleść własnoręcznie kwiatek lub podstawę do koszyczka, a na stoisku EduConsulting i Akademii Aktywności pletliśmy wianki z polnych kwiatów i roślin. Również za darmo można było zjeść ciepłej zupy – grochówki na stoisku KGW Rakowiec, wiosennej zupy na stoisku Kwidzyn sp.z.o.o, a na stoiskach KGW Tychnowy skosztować ciasta i lemoniady. Wokół prezentowały się lokalne firmy, twórcy ludowi, organizacje i stoiska rozrywki.
Swojego pola na parking udostępnił Pan Grzegorz Sowa, a Pani Jolanta Bryczkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze udostępniła budynek szkoły na zaplecze organizacyjne za co bardzo dziekujemy. W organizację wydarzenia obok pracowników GOKiB Kwidzyn zaangażowanych było również wielu pracowników Urzędu Gminy Kwidzyn, Strażaków z OSP Rakowiec i Tychnowy oraz KGW Licze, które przygotowało przepyszny catering dla naszych gości.
Wsparcia finansowego udzielił Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie, firma Ziarn-Pol oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy oddział w Kwidzynie.
Kwidzyn sp.z.o.o zapewniło stoisko z zupą oraz przetwory wręczane w ramach nagród. Ogromne wsparcie, wkład rzeczowy, nagrody i atrakcje zostały ufundowane także przez firmy: AmTech, PUS Kwidzyn , "REVOX Wojciech Żóltański" Stowarzyszenie "Kobieca Przestrzeń Powiśla", Cafe Sati, EduConsulting, Akademia Aktywności, Tereny Zielone Państwa Kędziora, TWZ "Zielińscy", Powiślańska Szkoła Wyższa, Centrum czystości Zdanowicz, firma Altravox, Radni Gminy Kwidzyn: Tadeusz Łoziński, Paweł Sęk, Sołtys Marezy Osiedle Bożena Parowińska oraz Ariel Szulen.
Wsparcia udzieliło również Muzeum Zamkowe w Kwidzynie, Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji.
Dziękujemy wszystkim sponsorom i naszym partnerom za pomoc w organizacji tego wydarzenia i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację, również tym nie wymienionym imiennie. Szczególnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne świętowanie tego dnia.
Zapraszamy na fotorelację z tegorocznego święta plonów.