W imieniu Gminy Kwidzyn oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie serdecznie zapraszam do udziału  w Konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który odbędzie się 2 września 2023 roku podczas Dożynek Gminnych w Brachlewie.

Czas dożynek to symboliczny sposób zakończenia żniw, wieńczący roczny cykl prac polowych. Święto plonów to również podziękowanie za udane zbiory i prośba o urodzaj w kolejnych latach.

Wieńce są niewątpliwie bardzo ważnym elementem uroczystości, mającym wieloletnią tradycję w naszej kulturze ludowej. Ze względu na to, iż wyplatanie wieńca jest czasochłonne i wymagające wiele inwencji twórczej, powstają często prawdziwe dzieła sztuki, łączące w sobie tradycje kościelne oraz patriotyczne. Wysuszone ziarna zbóż, zioła, kwiaty, owoce to tylko niektóre detale wieńca dożynkowego, z których każdy ma szczególną symbolikę.

W gminie Kwidzyn ta piękna tradycja pielęgnowana jest od lat. Wyjątkowe, zawierające plony ziemi naszego regionu wieńce żniwne zachwycają swoim misternym wykonaniem i starannością, kompozycją barw i estetyką. Dlatego też również w tym roku serdecznie zapraszamy do udziału w „Konkursie o nagrodę Wójta Gminy Kwidzyn na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do Kół Gospodyń Wiejskich, Rad Sołeckich, jak również do wszystkich mieszkańców gminy Kwidzyn. Mamy nadzieję, że zwyczaj wspólnego wyplatania wieńców i przekazywania tej umiejętności z pokolenia na pokolenie będzie niezmiennie żywy i przypominający o radości z końca żniw  i wdzięczności za zebrane plony. 

Regulamin konkursu_wieniec_2023 [PDF | 40,2 KB ]

Karta_zgloszenia_wieniec_2023 [PDF | 44,8 KB ]