Osiem metrów szerokości, sześć głębokości i pięć metrów wysokości, takie wymiary ma nowa scena zakupiona pod koniec 2020 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Wyposażona w zadaszenie, barierki ochronne, komplet schodów z poręczami, siatki, maskownica... jednym słowem kompletnie wyposażona konstrukcja i do tego zamontowana na przyczepie samochodowej. Główną zaletą estrady jest jej mobilność oraz krótki czas montażu, pozwalający przygotować ją do występów w zaledwie dwie godziny. Dzięki elektrycznemu systemowi wspomagania podnoszenia dachu to czynność, którą może wykonać dwóch nawet niezbyt silnych panów.

Zakupiony sprzęt jest optymalny do obsługi większości imprez plenerowych organizowanych na terenie gminy w ciągu roku. Rozmiar został optymalnie dobrany, aby umożliwić swobodną prezentację średniej wielkości zespołów, jakie najczęściej występują podczas dożynek, festynów i imprez gminnych.  Jednocześnie długość przyczepy, na której zamontowana jest scena, umożliwia dojazd w miejsca i rozstawienie jej tam, gdzie nie ma dostatecznej przestrzeni na większe konstrukcje.

Zestaw wyposażony został w dwie "flayting tower", czyli dodatkowe kratownice, umożliwiającej podwieszenie cięższego nagłośnienia po bokach sceny. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsca na samym podeście oraz znacząco odciąża samą konstrukcję dachu.

Urządzenia zostały wyprodukowane przez firmę ALSPAW, wiodącego lidera na polskim rynku aluminiowych urządzeń scenicznych. Trzyczęściowy podest zamontowany został na m. in. na dwóch burtach bocznych, które podnoszone są na czas transportu. Do wykonania użyto płyt antypoślizgowych zabezpieczonych przeciw wilgoci. Rozmiar podestu można dodatkowo rozbudować przez dostawianie modułów scenicznych zakupionych przez GOK w poprzednich latach. Jakość i solidność wykonania gwarantuje bezpieczne użytkowanie, które w trakcie imprez z udziałem publiczności jest nie do przecenienia.

Zakup sceny został sfinansowany ze środków Gminy Kwidzyn w ramach dotacji celowej przy udziale finansowym Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. Wygospodarowane środki finansowe to w głównej mierze oszczędności spowodowane ograniczeniem działalności kulturalnej w 2020 roku. Ta inwestycja Gminy Kwidzyn pozwoli ograniczyć koszty imprez plenerowych. Scena, którą dotychczas dysponował GOK nie posiadała własnego zadaszenia, a sprzęt wynajmowany był od zaprzyjaźnionych instytucji i firm. Teraz Ośrodek może samodzielnie planować mniejsze wydarzenia plenerowe, a nawet zmniejszać koszty działalności dzięki wynajmowi sceny.

Wybuch epidemii koronawirusa sparaliżował życie artystyczne i kulturalne. Działalność instytucji kultury została w znacznym stopniu ograniczona. W tym czasie prace zespołu GOK zostały skoncentrowane na konkursach online, remontach świetlic a także wyposażeniu w sprzęt niezbędny do sprawnego funkcjonowania. Mamy jednak nadzieję, że już niedługo znowu będziemy mogli wszyscy spotkać się na wspólnych imprezach.