Wójt Gminy Kwidzyn oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie ogłaszają KONKURS z okazji obchodów 100-lecia Plebiscytu w Janowie oraz Dożynek Gminnych, które odbędą się 11 września 2021 r.

Celem konkursu jest podtrzymywanie prastarej tradycji plecenia wieńców dożynkowych, stanowiących cenny relikt dawnych obrzędów, wyrażających podziękowanie rolników Bogu za szczęśliwe zakończenie żniw.

Organizatorom zależy na aktywizacji społeczności poprzez pielęgnowanie ludowych zwyczajów związanych z pracą na roli oraz promocji walorów wsi polskiej. Wieńce powinny być stworzone w oparciu o ich tradycję powstawania,tzn. powinny mieć kształt korony lub koła. Stworzone muszą być ze zbóż, jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów, kolorowych wstążek itp. Wieńce dożynkowe muszą zamknąć się maksymalnie w rozmiarach: wysokość do 180 cm, szerokość podstawy 150 cm.

Grupy oraz osoby wykonujące wieńce, zainteresowane udziałem w konkursie powinny zgłosić chęć udziału do dnia 04.09.2021 r. do Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. Kontakt: Elżbieta Jabłońska Instruktor GOK Kwidzyn, nr tel. 724 - 452 – 020

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi bezpośrednio po oficjalnej ceremonii dożynkowej 11 września 2021r. w Janowie.