Zależy nam na upowszechnianiu naszego materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którego estetyka różni się od pozostałych regionów Pomorza  i inspirowaniu uczestników do wykorzystania  tradycyjnych zasobów dla upowszechniania lokalnego bogactwa.

Pokażemy, że obcowanie i czerpanie z tradycji może być niepowtarzalnym doświadczeniem i przygodą.

Najważniejszymi realizatorami projektu będą formalne i nieformalne grupy działające na terenie Gminy Kwidzyn, lokalni twórcy ludowi, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i ludowe zespoły śpiewacze, którzy są ambasadorami różnych dziedzin twórczości ludowej upowszechniającymi dziedzictwo Dolnego Powiśla w całej Polsce.

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na cykl różnorodnych działań twórczych w ramach 6 części tematycznych.

1. Część etnograficzna obejmuje spotkanie z etnografem i historykiem oraz twórczynią ludową;
  2. W części muzycznej odbędą się warsztaty piosenki ludowej oraz warsztaty tańca ludowego;
  3. Część pszczelarska będzie obfitowała w takie wydarzenia jak wyjazd do pasieki, warsztat apiterapii, a także warsztat produkcji wosku pszczelego;
  4. W części rękodzielniczej zaprosimy do udziału w warsztatach wikliniarskich, malowania tkanin oraz wicia wianków;
  5. Część kulinarna odsłoni przed nami tajemnice tradycyjnej kuchni regionalnej i nowoczesnej Dolnego Powiśla;
  6. Projekt i wykonanie muralu wypełnią część artystyczną „Etno Almanachu”.

Uczestnikom projektu zapewniamy pozytywną i przyjazną przestrzeń do działań twórczych pod opieką pasjonatów kultury regionu i artystów rękodzielników. To najlepszy moment na poszukiwanie korzeni i kształtowanie tożsamości lokalnej. To również czas na nabycie nowych umiejętności i wykonanie własnych przekształceń twórczych w klimacie inspirujących i integrujących pokolenia spotkań.

Już wkrótce ruszamy!

Szczegóły i terminy wydarzeń ukazywać się będą na stronie internetowej www.gokkwidzyn.pl oraz fb ośrodka.