W czasie spotkania można było również przymierzyć strój pszczelarza i udać się na miodobranie. Poznaliśmy wszystkie etapy powstawania miodu do produktu końcowego, czyli pięknego słoika z opisanym rodzajem miodu. Przeszliśmy tę ścieżkę razem z p. Wioletą i Grzegorzem Gintowt, którzy ciekawie i z pasją opowiadali o pszczołach i swojej pracy w pasiecie.

Mieliśmy również okazję wykonać samodzielnie świecę z węzy pszczelej. Zadanie to szczególnie ucieszyło dzieci, które otrzymały również pamiątkowe dyplomy.

Być w pasiece i nie spróbować prawdziwego, tegorocznego miodu? Oczywiście próbowaliśmy, wszyscy bez wyjątku. Gospodarze przygotowali dla nas wspaniałą lemoniadę z miodem i ognisko przy którym gawędziliśmy i dopytywaliśmy o szczegóły historii bartnictwa, ule i miododajne rośliny.

Wyjechaliśmy z przekonaniem, że pszczoły to niesamowite i wyjątkowe owady od których zależy nasze życie.

Warsztaty wyjazdowe zostały zorganizowane w ramach projektu „Etno Almanach Dolnego Powiśla” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska 2022.  Stanowiły jedno z trzech działań z obszaru dotyczącego kultury bartniczej naszego regionu.  

Na kolejne warsztaty  zapraszamy 23 i 30 czerwca o godz. 17:00 do świetlicy w Rakowcu.

Szczegóły i zapisy na stronie www.gokkwidzyn.pl i u p. Kasi (instruktorki GOK) pod nr tel. 724 613 030.