Potrawy wielkanocne od KGW

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym to obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl. Ponieważ okres ten poprzedzony był wieloma wyrzeczeniami, bardzo istotną rolę podczas Świąt Wielkanocnych pełnią potrawy.

W czasie świątecznych przygotowań, wielokrotnie zastanawiamy się, co smacznego podać na śniadanie wielkanocne? Czym przywitać naszych gości podczas niedzielnego świętowania? Jak sprawić, by ten wspólny czas spędzony z bliskimi stał się wyjątkowy i niezapomniany? Na stole nie powinno zabraknąć tradycyjnych potraw wielkanocnych, zarówno tych mięsnych jak i tych z dodatkiem jajek. Słodkie wypieki, domowy żurek na zakwasie, pieczona biała kiełbaska, gotowana lub drożdżowa babka oraz kajmakowy mazurek. Wszystkie te potrawy są już tradycją w większości naszych domów. To właśnie tradycja jest jednym z głównych sposobów włączania przeszłości i jej treści kulturowych do współczesności. Tradycja łączy pokolenia, tradycja uczy.

Jakich potraw nie powinno zabraknąć na stole wielkanocnym, w każdym powiślańskim domu? - to pytanie zadaliśmy Gospodyniom z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Kwidzyn.

Przemiłe Gospodynie, nie tylko chętnie podzieliły się swoim doświadczeniem, ale także przepisami, które publikujemy poniżej. A jakby tego jeszcze było mało, polecane potrawy przygotowały, byśmy mogli je również podziwiać na zdjęciach. Zachęcamy do skorzystania z przepisów i radosnego świętowania z KGW, bo chyba nigdzie nie ma tak pysznych Świąt Wielkanocnych, jak na Powiślu.

Smacznego!

Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowcu:

Nowe Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowcu:

Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach poleca ciasta:

Koło Gospodyń Wiejskich w Marezie poleca wypieki:

Koło Kobiet Korzeniewskich:

Koło Gospodyń Wiejskich w Brachlewie poleca ciasta i ciasteczka:

Za wszystkie nadesłane przepisy serdecznie dziękujęmy i życzymy wszystkim smacznego!