XXXV-lecie Zespołu Ludowego "Marezianki"

Sobota, 2 październik 2021 o 13:00

Teatr Miejski w Kwidzynie, Katedralna 18, Kwidzyn

bezpłatnie

Spotkania i imprezy

Dnia 2.10.2021 w Teatrze Miejskim w Kwidzynie odbędą się uroczystości związane z obchodami Jubileuszu XXXV-lecia Zespołu Ludowego "Marezianki".

Motto zespołu:

"Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź,

Tam dobre serca mają.

Źli ludzie – wierzaj mi –

Ci nigdy nie śpiewają."

Johann Wolfgang von Goethe

Muzyka ludowa stanowi jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej. Zasłyszane słowa i melodie przekazywane z pokolenia na pokolenie funkcjonują w repertuarze Zespołu Ludowego „Marezianki” jako muzyczny zapis lokalnych zwyczajów, obrzędów i tradycji.

Zespół powstał przy niezwykle aktywnym i zaangażowanym w społeczności lokalnej Kole Gospodyń Wiejskich w 1986 roku. Od początku do dnia dzisiejszego prowadzony jest przez  niestrudzoną i kochającą zespół Teresę Gwóźdź-Pelowską, która jest również autorką wielu tekstów i melodii piosenek znajdujących się w repertuarze zespołu.

Przez lata następowały zmiany w składzie zespołu, wynikające z różnych życiowych przyczyn. Jedni odchodzili, przychodzili następni- pełni pasji i zamiłowania do muzyki.

Pierwszymi członkami „Marezianek” były: Teresa Gwóźdź, Michalina Kosińska, Maria Szewczyk, Janina Dudek, Marianna Orzechowska, Kazimiera Świderska, Marta Czeszejko-Sochacka, Janina Czajkowska oraz akordeonista Leszek Pachnik. Zespół zadebiutował  koncertem podczas Dożynek w Rakowcu w 1986 roku.

„Marezianki” z Marezy występują na wielu przeglądach, konkursach, koncertach i biesiadach zespołów ludowych. Uświetniają również swoim śpiewem większość uroczystości o charakterze lokalnym, nigdy nie odmawiając swojego udziału. Zespół śpiewa pieśni o tematyce obyczajowej; miłosne, zalotne, ludowe i regionalne, a także pieśni sakralne i patriotyczne.

„Marezianki” zdobyły wiele nagród i wyróżnień ; I i II miejsce na Festiwalu Ziemia i Pieśń w Szprotawie oraz Grand Prix w Debrznie na Przeglądzie św. Andrzeja. Po zdobyciu wyróżnienia w 2020 roku na VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów w Zbicznie, zespół zakwalifikował się na Ogólnopolski Przegląd Piosenki Romantycznej w Bydgoszczy. „Marezianki” wystąpiły na VII Ogólnopolskim Konkursie Kapel i Zespołów Ludowych Na Szlaku Kultur w Chojnicach , zdobywając wyróżnienie.

Zespół promuje dziedzictwo i kulturę regionu Dolnego Powiśla na dożynkach, senioraliach, w placówkach edukacyjnych , koncertuje na festynach, wspiera Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn oraz Narodowe Czytanie. Od ponad 20 lat  „Marezianki” uczestniczą w Staropolskim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej „Śpiewaj razem z nami” w Starym Polu, zdobywając wyróżnienia oraz sympatię publiczności.

Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie wspiera działalność Zespołu Ludowego „Marezianki” jako ambasadora  tradycji regionu Dolnego Powiśla, jego bogactwa oraz różnorodnego dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania.