Spotkania muzyczne w ramach Etno Almanach Dolnego Powiśla

Wtorek, 17 maj 2022 o 17:00

Remiza OSP Tychnowy, Tychnowy

bezpłatnie

Spotkania i imprezy

Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Kwidzyn do udziału w projekcie „Etno Almanach Dolnego Powiśla” realizowanego w ramach programu EtnoPolska Edycja2022, finansowanego rzez Narodowe Centrum Kultury. Wspólnym mianownikiem projektu jest animacja mieszkańców poprzez aktywne działania twórcze, a także rozbudzenie zainteresowania tradycją i kulturą regionu. Działania skupiać będą miłośników i odkrywców kultury tradycyjnej Dolnego Powiśla. Ze względu na różnorodność i atrakcyjne formy działania projekt ma charakter międzypokoleniowy i otwarty dla wszystkich.

Zależy nam na upowszechnianiu naszego materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którego estetyka różni się od pozostałych regionów Pomorza  i inspirowaniu uczestników do wykorzystania  tradycyjnych zasobów dla upowszechniania lokalnego bogactwa.

Pokażemy, że obcowanie i czerpanie z tradycji może być niepowtarzalnym doświadczeniem i przygodą.

Najważniejszymi realizatorami projektu będą formalne i nieformalne grupy działające na terenie Gminy Kwidzyn, lokalni twórcy ludowi, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i ludowe zespoły śpiewacze, którzy są ambasadorami różnych dziedzin twórczości ludowej upowszechniającymi dziedzictwo Dolnego Powiśla w całej Polsce.

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na cykl różnorodnych działań twórczych w ramach 6 części tematycznych.

Już 17 i 18 maja 2022 spotykamy się na wyjątkowych warsztatach piosenki ludowej - nauczymy się piosenki ludowej o Dolnym Powiślu, poznamy źródła i korzenie powstawania pieśni ludowych i ich znaczenie w życiu codziennym wsi.

Natomiast 23 i 24 maja 2022 odbędzie się warsztat tańca ludowego -  poznamy polski strój ludowy z regionu Dolnego Powiśla (a nawet go przymierzymy), poznamy jego znaczenie, funkcje i wykorzystane motywy haftu powiślańskiego, nauczymy się wybranego tańca ludowego.

Obydwa spotkania odbędą się w Remizie OSP Tychnowy.

Uczestnikom projektu zapewniamy pozytywną i przyjazną przestrzeń do działań twórczych pod opieką pasjonatów kultury regionu i artystów rękodzielników. To najlepszy moment na poszukiwanie korzeni i kształtowanie tożsamości lokalnej. To również czas na nabycie nowych umiejętności i wykonanie własnych przekształceń twórczych w klimacie inspirujących i integrujących pokolenia spotkań.

Do zobaczenia!