Najbogatszym i zarazem najbardziej reprezentatywnym niematerialnym dziedzictwem kulturowym Powiśla jest haft powiślański. Nic więc dziwnego, że jedna z pracowni artystycznych GOK Kwidzyn skupia się na promowaniu i upowszechnianiu tej odziedziczonej tradycji. Od 2011 roku, dzięki inicjatywie Krzysztofa Lisa, w Świetlicy Kulturalno-Oświatowej w Pastwie funkcjonuje najbardziej reprezentatywna pracownia artystyczna GOK-u, w której kultywowane są dawne tradycje i zwyczaje Powiśla.
Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie od wielu lat prowadzi edukację regionalną w kontekście tożsamości kulturowej tego regionu, a Pracownia Haftu Artystycznego jest jednym z istotnych elementów tej misji.
Główną ofertą Pracowni Haftu Artystycznego są warsztaty związane z haftem, tkactwem i dawnymi zwyczajami w gospodarstwie domowym. Organizowane tu warsztaty dla grup zorganizowanych mają na celu zachowanie lokalnego dziedzictwo kulturowo-historycznego, a także kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów. Pracownia haftu to miejsce, które łączy pokolenia, gdzie sięgamy po najstarsze, niemalże zapomniane już narzędzia. To miejsce - można śmiało powiedzieć - magiczne, które przenosi nas w przeszłość.
Wszyscy Ci, którzy chcą poznać sztukę haftu, którzy mają zdolności manualne oraz Ci którzy ich nie mają, a chcą miło spędzić czas powinni tu zajrzeć koniecznie. Podczas warsztatów można nauczyć się haftowania, poznać dawne sposoby wypieku chleba czy tkania. Można tu poznać dawne tradycje i stroje ludowe Powiśla, obejrzeć dawne narzędzia gospodarskie, a nawet nauczyć się dojenia krowy. To tylko nieliczne atrakcje jakie czekają w Pastwie. To miejsce jest istną skarbnicą wiedzy o życiu dawnych mieszkańców Powiśla.
Zapraszamy serdecznie do skorzystania z możliwości jakie daje Pracownia Haftu Artystycznego w Pastwie.
W celu ustalenia terminu warsztatów prosimy o kontakt z biurem GOK tel. (55) 275 94 70
OFERTA WARSZTATÓW:
Warsztaty edukacyjne w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie
1) ZWYCZAJE W GOSPODARSTWIE DOMOWYM. STARE NARZĘDZIA I PRZEDMIOTY.
a) MŁYNEK DO WYROBU KAWY ZBOŻOWEJ. Opowieść o dawnym zwyczaju parzenia kawy zbożowej.
b) BALIA, TARKA I MAGIEL. Opowieść z aktywnymi warsztatami.
c) MASELNICA ORAZ FOREMKA DO MASŁA. Tradycja wyrobu masła. Opowieść: jak powstaje masło, jakie produkty (mleko, śmietana) oraz czynności trzeba wykonać aby wyrobić masło: dojenie krowy, prezentacja maselnicy oraz foremki do masła.
d) NIECKA (DZIEŻ). Tradycja wypieku chleba. Zapoznanie z etapami produkcji chleba – opowieść o przygotowaniu zakwasu, prezentacja niecki (dzieża) wykorzystywanej dawniej do wyrobu ciasta chlebowego. Wykonanie przez uczestników bułeczki z masy solnej.
2) HAFT POWIŚLAŃSKI. Zapoznanie uczestników z haftem oraz wzorami haftu powiślańskiego - prezentacja i omówienie strojów powiślańskich; porównanie strojów Dolnego Powiśla ze strojami ludowymi występującymi w różnych rejonach Polski. Wykonanie przez uczestników pracy plastycznej - serwetki papierowej przy użyciu pieczątek z wzorami haftu powiślańskiego.
3) HAFT KRZYŻYKOWY. Przedstawienie haftu krzyżykowego, jako jednej z najstarszych form zdobienia tkanin. Opowieść na temat muliny oraz kanwy wykorzystywanej w hafcie krzyżykowym; Pokaz haftu krzyżykowego przy użyciu tablicy edukacyjnej; samodzielna próba ,,wykonania krzyżyków’’ przez uczestników, na zaprezentowanych materiałach.
4) NARZĘDZIA ORAZ MATERIAŁY W HAFCIARSTWIE. Prezentacja narzędzi oraz materiałów wykorzystywanych w hafciarstwie. Pogadanka na temat lnu, prezentacja płótna lnianego o różnej gęstości splotów oraz szczotki do czesania lnu i kołowrotka.
5) TEATR OBRAZKOWY „KAMISHIBAI”. Prezentacja bajek m.in. ,,Jak to ze lnem było’’ M. Konopnickiej oraz autorskiej - ,,Zwierzęta na wsi”.
6) KROSNO. Opowieść o pracy tkacza, aktywny warsztat wykonania makatki na krośnie.
ULOTKI: