We wtorek w Bibliotece w Marezie odbyło się spotkanie koła „Miłośników Ciuchci”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Kwidzynie. Wciąż jest wiele do zrobienia i odkrycia, a mijający czas sprawia, że jest coraz mniej świadków i uczestników historii związanej z kolejką wąskotorową w Marezie.

Szczególnym gościem spotkania był Piotr Kazimierowski, który jest badaczem tej historii i posiada niezwykle szeroką wiedzę, którą chętnie dzieli się z innymi. Pomógł nam opisać zdjęcia obiektów  muzealnych z Marezy, znajdujących się w zbiorach Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zarówno tych eksponowanych, jak i tych oczekujących na renowację.

Członkowie koła natomiast pomogli rozpoznać na starych zdjęciach ze zbiorów pana Piotra pracowników kolejki z Marezy oraz miejsca związane z jej trasą. Znalazł się również czas na zaplanowanie przyszłorocznych działań koła i zebranie pomysłów.
Wszystkie osoby dorosłe oraz młodzież zachęcamy do wstąpienia w szeregi „Miłośników Ciuchci”.  Lokalne historie są naszym niepowtarzalnym bogactwem historycznym i kulturowym. Podtrzymują je ludzie z pasją i zaangażowaniem, niestrudzenie działając dla dobra swojej społeczności i miejsc, w których żyją.