16 grudnia 2023, świąteczny duch zagościł w świetlicy kulturalno- oświatowej w Rakowcu, gdzie odbył się coroczny Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Tegoroczne wydarzenie okazało się prawdziwym sukcesem, gromadząc  imponującą liczbę 134 uczestników, których występy oczarowały licznie przybyłych gości.

W roli prowadzącej wystąpiła Katarzyna Pingot z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie.

Pierwszą część tegorocznego koncertu rozpoczął występ instruktorki GOKiB - Wiktorii Stefanskiej-Depa, a po niej kolejno swoje kolędy zaprezentowali pozostali uczestnicy:
Maja Krzyżek - Szkoła Rocka,
Bernadeta Galewska, Oliwia Gąsior, Magda Krawniak - zajęcia wokalne GOKiB pod opieką Wiktorii,
Grupa Motylki z Przedszkola w Korzeniewie,
Victoria Szostak - SP im Janusza Korczaka w Liczu,

Aleksandra Górska - Szkoła Rocka,
Maria Kamińska z zespołem - Przedszkole przy SP im. J. Korczaka w Liczu,
Szymon Kistowski - zajęcia instrumentalne GOKiB,
Dzieci z zajęć wokalnych GOKiB pod opieką Wiktorii,

Jaś Rumianowski, solista
uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korzeniewie - gr. I,

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korzeniewie - gr. II,
Lisa Ebaretofbowa,
Szkoła Rocka

Ewa Wysocka, Mateusz Tłuchowski, Iga Wowk,
Julia Alicka
, Szkoła Rocka,
Zespół instrumentalno wokalny przy GOKiB pod opieką Karoliny Szczepańskiej,
Agnieszka Zwierzchowski, Szkoła Rocka
Dzieci z grupy Słoneczniki - Przedszkole Gama w Rakowcu.

Zostały docenione starania każdego z uczestników przeglądu. Wszyscy otrzymali z rąk Wójta Gminy Kwidzyn - Dariusza Wierzby świąteczny upominek oraz pamiątkowy dyplom.

Drugą część  koncertu stanowiło wspólne kolędowanie z GOKiB, gdzie mogliśmy podziwiać cudowne występy zespołów ludowych - „Marezianek” i „Wesołej Gromadki”, dziecięcy zespół wokalny i taneczny z GOKiB pod opieką Wiktorii Stefańskiej-Depa oraz zespół "Pas de nom" pod opieką Karoliny Szczepańskiej.

Ostatnim punktem programu był występ całego zespołu GOKiB. Pierwszym z wykonanych utworów był "Lulajże mi lulaj", a ostatnim "Felitz Navidad", który wykonali wszyscy pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie obecni na przeglądzie, dodając jeszcze więcej radości do tego świątecznego spotkania.

Po tym ostatnim akcencie muzycznym Dyrektor GOKiB - Norbert Cesarz podziękował wszystkim uczestnikom i gościom za przybycie, a Wójt Gminy Kwidzyn - Dariusz Wierzba złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Organizatorami wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Kwidzynie,
Koło Gospodyń z Rakowca, które przygotowało przepyszne ciasta, przekąski i owoce dla wszystkich gości oraz sołtys Rakowca, Stanisław Olszewski.

Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli i opiekunów, którzy przygotowali uczestników do występów.

Wspólne kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości. To właśnie ono tworzy tę świąteczną oprawę, na którą czekamy cały rok. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.

Serdecznie zapraszamy na fotorelacje z tego wydarzenia.