13 stycznia 2024 r. w świetlicy kulturalno-oświatowej w urokliwym Rakowcu odbyło się coroczne wręczenie tych prestiżowych wyróżnień.

To już tradycja, że doroczne nagrody od Instruktorów GOKiB Kwidzyn wręczane są podczas Koncertu Noworocznego, który stanowi nie tylko wydarzenie artystyczne, ale jest również okazją do podziękowania osobom, które w szczególny sposób wspierają działalność Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie. W tym roku otrzymało je pięć osób, które swoją aktywnością wniosły ogromny wkład w rozwój kulturalny naszej gminy. Wręczenia nagród w imieniu Ośrodka dokonał Norbert Cesarz – dyrektor GOKiB Kwidzyn.

Laureatami tegorocznych „Aniołów Kultury” są:
Katarzyna Stremel - Inspektor do spraw rozwoju i promocji gminy Kwidzyn, która mimo wielu obowiązków i zapracowania, zawsze chętnie pomaga i uczestniczy przy wszelkich działaniach kulturalnych GOKiB m.in. przy organizacji Dożynek Gminnych w Brachlewie. Zawsze bardzo sumienna i otwarta na ludzi. Swoją postawą motywuje innych do działania, potrafi świetnie planować i organizować wydarzenia. Pełna energii i pomysłów. Zna gminę Kwidzyn i jej mieszkańców.

Barbara Matej - Od wielu lat związana z Kołem Gospodyń Wiejskich w Rakowcu, zna wszystkie tajniki smacznych i zdrowych potraw. Zawsze chętnie uczestniczy w działaniach
kulturalnych organizowanych na terenie gminy Kwidzyn, takich jak: festyny z okazji Dnia Dziecka, dożynki i wiele innych. Jest nieustannie gotowa do pomocy. Instruktorzy wielokrotnie mogli także liczyć na pomoc męża pani Basi przy organizacji chociażby Pleneru Rzeźbiarskiego.

Alicja Szuba- Małkiewicz - Sołtyska Ośna, która aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. 2023 r. był dobrym rokiem dla Ośna, a wydarzenia "pod wiatą"
cieszyły się niesamowitą frekwencją. Pani Alicja jest miłą, otwartą i bezinteresowną osobą. Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką  w Kwidzynie cały czas się rozwija i przynosi pozytywne skutki.

Sołectwo Brachlewo - wieloletni partner Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, a także gospodarz zeszłorocznego święta plonów, czyli Dożynek Gminy Kwidzyn. To wyjątkowa grupa osób, które w wyjątkowy i aktywny sposób wspierają nasze
działania od wielu lat, biorąc udział w Konkursie na Inicjatywy Lokalne, czy współorganizując inne wydarzenia tj. Dzień Dziecka, czy Bale Karnawałowe.
Mieszkańców Brachlewa cechuje zaangażowanie, bezinteresowność i chęć do działania dla wspólnego dobra. Jednak ubiegłoroczna organizacja Dożynek Gminnych, ich gościnność i okazana wszystkim serdeczność sprawiła, że wydarzenie to będzie wspominane jeszcze długie lata.

Katarzyna Rabcewicz-Poczęsna - Dyrektor finansowy Muzeum Katedralnego w Kwidzynie, to jednocześnie pełna energii, twórczych pomysłów i entuzjazmu mieszkanka Marezy. Posiada naturalne cechy lidera, animatora kultury. Od dłuższego czasu współpracuje z samorządami gminy i miasta Kwidzyn w sprawach związanych z ochroną zabytków, organizacją imprez, a także zagospodarowaniem przestrzeni na cele kulturalno-rekreacyjne, sportowe i turystyczne. Aktywnie angażuje się w przedsięwzięcia społeczności lokalnej. Pani Katarzyna w 2023 roku włączyła się we współpracę przy organizacji ,,Powiślańskich Festynów Rodzinnych". Dzięki jej inicjatywie i staraniom do dzieci z sołectw gminy Kwidzyn trafiło m.in. blisko tysiąc mówiących maskotek, które stały się charakterystycznym symbolem tegorocznej edycji. Pani Katarzyna aktywnie uczestniczy w działaniach sołeckich w Marezie zgłaszając wiele pomysłów związanych z zagospodarowaniem terenów oraz ochroną lokalnych tradycji. Była główną koordynatorką „Jarmarku Dorotańskiego”- Imprezy połączonej z „Piknikiem z Produktem Polskim”, którego elementem był I etap Bitwy Regionów.

Wręczenie „Aniołów Kultury” jest jedną z ważniejszych dat w kalendarzu Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie. Podkreśla ono istotną rolę partnerów i osób wspierających kształtowanie kulturalnego krajobrazu gminy Kwidzyn. To symboliczne wydarzenie podczas Koncertu Noworocznego nie tylko uhonorowało zaangażowanie, ale również podkreśliło jedność społeczności i znaczenie współpracy partnerskiej dla rozwoju lokalnej kultury.

To nie jedyne nagrody tego wieczoru. Zanim wręczono „Anioły Kultury” na scenie pojawili się przedstawiciele grup nieformalnych, które zrealizowały autorskie działania kulturalne, sfinansowane z budżetu Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie w ramach konkursu Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn 2.1 w 2023 roku.

Prowadząca uroczystość Katarzyna Pingot omówiła każdą z inicjatyw, a uczestnicy mogli podziwiać efekty ich działań oglądając przygotowaną prezentację wizualną.

Pan Dariusz Wierzba – Wójt Gminy Kwidzyn wręczył przedstawicielom grup pamiątkowe statuetki i podziękował za ich aktywną postawę i  zorganizowanie przedsięwzięć kulturalnych w lokalnych społecznościach sołeckich. Wśród zrealizowanych inicjatyw były:

,,Powiśle - natura i kultura” - zrealizowany przez grupę nieformalną S.0.S Tychnowy; Tropiciele przeszłości z Licza zrealizowali przedsięwzięcie ,,Pół żartem pół serio o szkole w Liczu”, którego efektami było nagranie filmu i wykonanie albumu fotograficznego dokumentującego dzieje Szkoły Podstawowej w Liczu; Wesoła ferajna z Ośna zorganizowała cykl spotkań pod nazwą ,,Z kulturą nam po drodze”; Grupa nieformalna My w Korzeniewie zrealizowała zadanie pn. „Muralowa historia Korzeniewa - ciąg dalszy", której głównym efektem było namalowanie muralu na ścianie budynku przedszkola; Grupa nieformalna Miłośnicy Ciuchci zrealizowała inicjatywę ,,Ciuchcia jedzie dalej...", zabierając chętnych na wycieczkę do Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie, wystawę makiet kolejek w Muzeum Zamkowym w Kwidzynie oraz ogłosiła z sukcesem konkurs multimedialny na film o historii kolejki wąskotorowej w Marezie. Wśród wyróżnionych znalazła się również pani Barbara Sęk - Sołtys Sołectwa Obory, gdzie zakończona została realizacja tryptyku muralowego.

Przysłowiową „wisienką na torcie” tego wydarzenia był wspaniały koncert „Nad dachami Paryża” w wykonaniu Beaty Marczewskiej przy akompaniamencie Grzegorza Sieradzkiego oraz Michała Kubarskiego. Artystka zachwyciła publiczność wykonaniem najpiękniejszych piosenek francuskich. Połączenie wyjątkowego repertuaru i kunsztu muzycznego artystów stworzyło niezapomnianą atmosferę, przenosząc słuchaczy na ulice romantycznego Paryża.

Koło Gospodyń Wiejskich z Rakowca przygotowało dla uczestników pyszne ciasta i przekąski.

Serdecznie zapraszamy na fotorelację z tej uroczystości.