2 września 2023 r. w Brachlewie odbyły się Dożynki Gminy Kwidzyn. Tego dnia sołectwo Brachlewo stało się prawdziwą stolicą kulturalną powiatu kwidzyńskiego. Magia urokliwego lasu, moc atrakcji kulinarnych i animacji dla dzieci, a przede wszystkim świetne zespoły i konkurencje dożynkowe sprawiły, że boisko przy Zielonej Szkole w Brachlewie wypełniło się po brzegi uczestnikami, którzy licznie przybyli z okolic bliższych i dalszych.

Coroczne święto plonów rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru Zakładu Karnego w Kwidzynie, a za nim wyruszyła procesja z wieńcami dożynkowymi. Na scenie głównej odprawiona została Msza św. dziękczynna z błogosławieństwem wieńców i plonów, którą celebrowali wspólnie kapłani z parafii gminy Kwidzyn. Głównym celebransem był Ks. Kan. Ignacy Najmowicz – Proboszcz parafii pw. Św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, a towarzyszyli mu Ks. Kan. Aleksander Lewandowski – Proboszcz parafii w Nowym Dworze oraz Ks. Ireneusz Kuc – Proboszcz parafii w Rakowcu. W trakcie liturgii mieszkańcy Brachlewa złożyli dary, a wśród nich m. in. owoce, warzywa i chleb dożynkowy.

Obrzędy dożynkowe

Po zakończeniu uroczystości religijnych na scenie pojawili się ubrani w stroje ludowe Katarzyna Stremel – Inspektor ds. rozwoju i promocji Gminy Kwidzyn i Norbert Cesarz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, którzy rozpoczęli tradycyjne obrzędy dożynkowe. Starości dożynek – Magdalena i Robert Klingenberg, rolnicy  prowadzący tradycyjne gospodarstwo rolne w Brachlewie – przekazali na ręce Wójta Gminy Kwidzyn Pana Dariusza Wierzby chleb dożynkowy.

Wójt Gminy Kwidzyn wygłosił tradycyjną przemowę do rolników. Po nim na scenie głos zabrali jeszcze przybyli goście, a wśród nich Kacper Płażyński – Poseł na Sejm RP, Wiesław Wosiak – Wicestarosta Powiatu Kwidzyńskiego, a w imieniu Posłanki Magdaleny Sroki przemówił Paweł Cywiński.

Po okolicznościowych przemowach, starości razem z wójtem udali się do zgromadzonych uczestników by każdy mógł skosztować, jak smakuje upieczony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Brachlewie chleb dożynkowy.

Zabawa dożynkowa

Program imprezy obejmował występy zespołów muzycznych, które przeplatane były konkurencjami i zabawami dożynkowymi dla uczestników. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół ludowy Wesoła Gromadka z Tychnów, a po niej zespół ludowy „Marezianki”. Kolejnym wykonawcą były zespoły młodzieżowe GOKiB – „Łobuziary” i „Pas de nom”.

Potem na widowni rozpoczął się Turniej Sołectw, który obejmował trzy konkurencje. Konkurencja dla mężczyzn polegała na przetoczeniu balotu słomy. Zadaniem dla kobiet było wydojenie krowy na czas. Trzecia konkurencja to przetransportowanie dziecka siedzącego na oponie, którą przy pomocy liny przeciągał silny mężczyzna. Najlepszy wynik osiągnęło Sołectwo Rakowiec, a po nim Ośno, Brachlewo, Tychnowy, Licze i Dankowo. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na scenę, gdzie z rąk Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Pana Józefa Sarnowskiego i Wójta Gminy Kwidzyn otrzymali nagrody ufundowane przez partnerów i sponsorów. Poza pucharami uczestnicy otrzymali m. in. skrzynki z przetworami (groszek, kukurydza, fasolka i ketchup) z Warmińskich Zakładów Owocowo Warzywnych, pakiety kawy z Sati, sadzonki drzew i krzewów od Terenów Zielonych Państwa Kędziora oraz narzędzia ogrodnicze od firmy Acer.

To nie jedyne nagrody rozdane podczas tego wydarzenia. Wcześniej na scenie Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego Pan Jerzy Śnieg wręczył Panu Piotrowi Spaczyńskiemu – Przewodniczącemu Rady Gminy Kwidzyn „Honorową Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego za praktyczne wdrażanie w życie idei samorządności”.  Nagrodzone zostały również sołectwa biorące udział w konkursie o „Nagrodę Wójta Gminy Kwidzyn za najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja w składzie: Agata Szcześniak – Sekretarz Gminy Kwidzyn, Antoni Barganowski – Radny Powiatu Kwidzyńskiego, Artur Rusznica – Sołtys Sołectwa Bronno i Magdalena i Robert Klingenberg - Starości Dożynkowi,  dokonała oceny i postanowiła przyznać pierwsze miejsce Sołectwu Licze. Na drugim miejscu znalazło się Sołectwo Rakowiec, a po mim Gniewskie Pole i w dalszej kolejności Sołectwa Tychnowy, Dubiel i Brachlewo. Każdy z uczestników został zaproszony na scenę, a nagrody wręczył wójt.

Kiedy na scenie pojawił się zespół Classic zabawa rozpoczęła się na całego. Wypełniona po brzegi widownia uległa urokowi wykonawców, reagując żywo na każdą piosenkę, aż do ostatniego akordu. Podczas występu kolejnej gwiazdy – Milano, emocje na widowni sięgały zenitu. Można było zobaczyć morze głów śpiewających z wykonawcą oraz tańczące pary, w miejscach gdzie zachowało się choć trochę wolnej przestrzeni. Mimo, że zespół miał tego dnia kolejne koncerty nie oszczędził fanom bisów i grał kolejne piosenki, wywoływany głośnymi owacjami.

Chwilę odpoczynku zapewnił występ Kabaretu z Konopi, który rozbawił siedzącą tym razem widownię skeczami oraz częstym przebieraniem się za znane gwiazdy muzyczne. Było mnóstwo śmiechu    i gorącego dopingu.

Tuż po kabarecie na scenie można było usłyszeć kolejną wschodzącą gwiazdę – Wiktorię Stefańską-Depę, uczestniczkę programu The Voice of Poland i jednocześnie instruktor GOKiB, która zaśpiewała dwa utwory, porywając natychmiast wszystkich do tańca. Od tego momentu już na dobre rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do końca imprezy. W czasy dzieciństwa przeniósł nas zespół The Postman – Beatlesi z Polkowic. Wszystko za sprawą znanych i lubianych piosenek z repertuaru Czerwonych Gitar i Beatlesów. Swoją kreacją sceniczną do złudzenia przypominali legendarnych Beatlesów z Liverpoolu. Dalszą część zabawy tanecznej poprowadził DJ - Jarosław Hals, który wyjątkowo trafnie wyczuwa emocje bawiących się i rozkręca zabawę taneczną do granic możliwości, wprawiając wszystkich w doskonały nastrój.

Atrakcje towarzyszące

Każdy, kto tego dnia wybrał się na dożynki do Brachlewa mógł  znaleźć coś dla siebie. Nie brakowało darmowych atrakcji dla najmłodszych, a wśród nich wata, popcorn, dmuchane zjeżdżalnie, animacje w leśnej szkole. Na stoisku wikliniarskim można było upleść własnoręcznie kwiatek lub podstawę do koszyczka, a na stoisku EduConsulting pletliśmy wianki z polnych kwiatów  i roślin. Również za darmo można było zrobić sobie zdjęcie w fotobudkach, zjeść ciepłej zupy – grochówki, wiosennej, brokułowej i bigosu, a na stoiskach KGW skosztować ciasta i kawy. Wokół prezentowały się lokalne firmy, twórcy ludowi, -organizacje i stoiska rozrywki.

Organizatorzy

Organizacja tak dużego i udanego wydarzenia możliwa była dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób, instytucji i firm. Formalnym organizatorem wydarzenia była Gmina Kwidzyn i Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Kwidzynie. Ogromny wkład organizacyjny wnieśli jednak sami mieszkańcy Sołectwa Brachlewo, reprezentowani przez Sołtys Beatę Przelińską wraz z Radą Sołecką. Na wyróżnienie zasługuje pomoc organizacyjna  i przygotowanie dekoracji przy scenie oraz w wielu punktach Brachlewa, co przyczyniło się do wyjątkowej atmosfery tego wydarzenia. Chleb dożynkowy  i ciasto zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich w Brachlewie, wraz z mieszkańcami Brachlewa i Dubiela. To zaangażowanie docenił wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Karol Rabenda, który złożył na scenie osobiste podziękowania za wkład i trud włożone w to wydarzenie . Swojego pola na parking udostępnił Pan Krzysztof Kot, a Pani Lidia Banaś udostępniła budynek Zielonej Szkoły na zaplecze organizacyjne. W organizację wydarzenia obok pracowników GOKiB Kwidzyn zaangażowanych było również wielu pracowników Urzędu Gminy Kwidzyn, Strażaków z OSP Tychnowy i Rakowca oraz profesjonalnych firm obsługujących eventy.

Wsparcia finansowego udzielił Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie, firma Ziarn-Pol, Strabag Polska, ROBI oraz Agro-Sieć. Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kwidzynie zapewniły stoisko z zupą oraz przetwory wręczane w ramach nagród. Wkład rzeczowy, a w szczególności nagrody i atrakcje zostały ufundowane także przez firmy: "Morze i Film", Sati, EduConsulting, Acer, Akademię Aktywności, WIESTOL- Wiesław Zitterman, Tereny Zielone Państwa Kędziora.

Wsparcia udzieliło również Muzeum Zamkowe w Kwidzynie, Kwidzyńskie Centrum Kultury, Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji. Ponadto w organizację wydarzenia zaangażowani byli Robert Klingenberg, Żaneta Przelińska, Marek Tecmer Sołtys wraz z Radą Sołecką Dubiel, KGW Tychnowy, KGW Rakowiec, KGW Licze, Beata Ungrowska, Ukwiecony Zakątek, Joanna Kamińska, Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Zielona Szkoła”.

Dziękujemy wszystkim sponsorom i naszym partnerom za pomoc w organizacji tego wydarzenia i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację, również tym nie wymienionym imiennie. Szczególnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne świętowanie tego dnia.

Serdecznie zapraszamy do naszej fotorelacji z najlepszej imprezy tego roku.