Koncert Noworoczny to wyjątkowe wieczorne wydarzenie, które wpisze się w historię naszej instytucji kulturalnej. Uroczyste spotkanie, na którym mieszkańcy Gminy Kwidzyn mogli poznać lokalnych liderów działań kulturalnych. Pracownicy GOKiB wręczyli doroczne nagrody "Anioły Kultury", podsumowaliśmy także  "Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn 2.0".

Przysłowiową wisienką na torcie był koncert w wykonaniu zespołu Artis pn. „Bach przez cały Rock”. Operetkowo-rockowa historia Grażynki i Janusza wciągnęła widzów i rozbawiła do łez. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak emocjonującym występie wybitnych artystów.

KGW Rakowiec zachwyciło nas słodkim poczęstunkiem, za co ogromnie dziękujemy cudownym Paniom, które zaangażowały się w jego przygotowanie.

Ubiegły rok był pełen wrażeń, których dostarczyło nam 7 grup nieformalnych, biorących aktywny udział w „Inicjatywach Lokalnych w Gminie Kwidzyn 2.0” dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury +  Inicjatywy Lokalne, Edycja 2022.

Podziękowania składamy w stronę dwóch niezastąpionych mężczyzn, w których żyłach płynie kultura i pasja wspierania działań oddolnych: Pana Pawła Gębala, animatora z ramienia NCK oraz Pana Damian Domańskiego, eksperta i twórcę ubiegłorocznej  „Diagnozy potrzeb kulturotwórczych mieszkanek i mieszkańców Gminy Kwidzyn”.

Anioły Kultury to nagroda dla tych, którzy najszerzej otwierają nam okna na świat – zwłaszcza świat kultury i sztuki oraz rozbudzają nasze emocje i zainteresowania w różnych odmianach i aspektach – tak jak tegoroczni laureaci.

Anna Wiśniewska - instruktor kultury w świetlicy kulturalno-oświatowej w Marezie przy ul. Osiedlowej. Pani Ania podejmuje działania wybiegające poza zakres obowiązków zawodowych, angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia i projekty aktywizujące lokalną społeczność. Współpracuje z lokalnymi liderami i grupami, z  Kołem Gospodyń Wiejskich i  Radą Sołecką. Jest osobą niezwykle kreatywną, serdeczną, zawsze pogodną, zaangażowaną i otwartą na innych, która kształtuje zainteresowania kulturalne i artystyczne najmłodszych.

Zdzisław Choinacki -  wieloletni pracownik Urzędu Gminy Kwidzyn. Pan Zdzisław z zaangażowaniem i entuzjazmem podejmuje powierzone mu zadania. Swoim pozytywnym nastawieniem motywuje innych do działania. Dziękujemy za wszelką pomoc w organizacji i czuwaniu nad sprawnym przebiegiem naszych imprez. Mamy głęboką nadzieję ,że na tym nie poprzestaniemy ,a w przyszłości zorganizujemy jeszcze wiele wydarzeń ,w których będziemy mogli się integrować, wspólnie bawić i rozwijać inicjatywy  kulturalne.

Mimo że haft jest jedną z najbardziej żywotnych dziedzin rzemiosła ludowego, obecnie już tylko nieliczni zajmują się haftem tradycyjnym: ozdabiają stroje ludowe, głównie przeznaczone dla zespołów folklorystycznych, tworzą aplikacje na serwetkach, obrusach, bieżnikach i pamiątkach regionalnych. Tam, gdzie strój ludowy jest wciąż popularny, hafty i koronki nadal spełniają swą dawną funkcję ozdoby ubioru. Na terenie Gminy Kwidzyn aktywnie w tej dziedzinie działa Pani Katarzyna Magierowska , która tworzy oryginalne i indywidualne dzieła w oparciu o regionalne tradycje ludowe Dolnego Powiśla. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa: pierwszy kurs odbyła jako dwunastolatka w świetlicy w Gniewskim Polu. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury: Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach oraz pokazach. Dziękujemy Pani Kasi za to, że inspiruje kolejne pokolenia ludzi, którzy w sposób szczególny umiłowali nasz Powiślański Haft i rękodzieło.

Stanisław Olszewski- Doskonały organizator, sołtys Rakowca i radny Gminy Kwidzyn. Zaangażowanie, perfekcjonizm i oddanie ludziom określają go w 100%. Wspiera Koło Gospodyń Wiejskich z Rakowca, inicjuje działania aktywizujące jego lokalną społeczność. Czuje się gospodarzem wsi odpowiedzialnym za swoją społeczność. Wspiera nas w wielu przedsięwzięciach kulturalnych.

Sylwia Zawalich- Pani Sylwia jest współorganizatorem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych związanych z promocją oraz historią sołectwa Brachlewo. Jest również współtwórczynią gry terenowej o Brachlewie i jego zabytkach. Niezwykle zaangażowana, otwarta na innych, energiczna, optymistyczna i uśmiechnięta. Ma tak wiele pomysłów na działania, że z pewnością w Brachlewie przez wiele kolejnych lat nie zabraknie twórczych i inspirujących przedsięwzięć.

Anioł zupełnie wyjątkowy. Dla kogoś o kim wiedzieliśmy, że zasługuje na niego szczególnie jako gospodarz swojej małej społeczności, kto miał wiele wspaniałych pomysłów na rozwój i integrację mieszkańców. Jeden mężczyzna wśród grona kilku wspaniałych pań z KGW Osiedle. Człowiek z pasją i marzeniami, którego niestety nie ma już wśród nas. Autor projektu, Gęsina na św. Marcina, którego nie zdążył już zrealizować, ale któremu towarzyszył jako dobry duch i anioł. Pan Krzysztof Wojtis.

Życzymy sobie i wam takich aniołów. Dzięki nim istnieje kultura zakwitająca w naszych małych społecznościach i to one wprowadzają realne zmiany w naszym codziennym lokalnym życiu.

Dziękujemy wszystkich zebranym mieszkańcom za uczestnictwo w tym niezwykłym wydarzeniu, jakim był tegoroczny Koncert Noworoczny. Mamy nadzieję, że wylosowane na koniec spotkania wróżby noworoczne sprawią, że z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem wkroczycie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Kwidzynie w ten nowy rok 2023, który z pewnością skrywa w sobie wiele miłych niespodzianek i wydarzeń kulturalnych.

Bądźcie z nami!

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu!