Za oknem wichura i ulewa a w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie ciepły i wyjątkowy wieczór! Zespół „Zdążyć Przed Północą” świetnymi aranżacjami muzycznymi do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wprowadził nas w nastrój jesiennych wieczorów przepełnionych poezją i wzruszeniami. Trójmiejska formacja zagrała na zakończenie konkursu „Poetycki Październik”.

Koncert odbył się w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie, która obchodzi swoje 10.lecie działalności. Wyjątkowa atmosfera wieczoru była wprost idealna, aby kolejny raz wyłonić Aniołów Kultury. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury ogłosili listę osób, którym przyznali wyjątkowe i osobiste wyróżnienia. Wśród nagrodzonych osób, za działalność kulturalną na terenie gminy Kwidzyn oraz wspieranie Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, znalazły się: : Irena Sagan, Arleta Czechowska, Beata Szwed, Katarzyna Rublewska, Teresa Gwóźdź-Pelowska, Katarzyna Malankowska, Barbara Żółtańska, Marcin Gruza oraz Edward Struzik.

To nie koniec atrakcji tego wieczoru. Podczas spotkania odbyło się oficjalne podsumowanie Inicjatyw Lokalnych w gminie Kwidzyn 2021. Przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia i zrealizowane projekty.

Grupa Nieformalna „Ciekawi Siebie” z Rakowca realizowała projekt „Wspólnie można więcej”.  Na spotkaniach poruszane były tematy zdrowotne, dbania o urodę, rękodzieła a nawet odbył się wyjazd integracyjny na grzybobranie.

W Oborach powstał mural „Łabędzie”, które były tematem przewodnim w Inicjatywie Grupy Nieformalnej „Doborowa Trójka”. W ramach inicjatywy odbyło się spotkanie z ornitologiem oraz konkurs plastyczny dla dzieci.

„Ziołowe Smaki z Powiśla” były inicjatywą Grupy Nieformalnej „Kulinarne Trio”. Cykl spotkań kulinarnych, podczas których uczestnicy zdobyli teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat zastosowania ziół w kuchni. Tematyka warsztatów dotyczyła sztuki przyrządzania potraw na przestrzeni historii na terenie Dolnego Powiśla. Uczestnicy projektu przyrządzali napoje ziołowe, piekli chleb i byli świadkami całego procesu przyrządzania indyka w ziołach.

Grupa „Aktywni dla Brachlewa” była inicjatorem projektu "Odświeżyć pamięć". W Brachlewie stanęła tablica upamiętniająca żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej, co poprzedziło wiele przygotowań, pracy społecznej mieszkańców oraz nagranie materiału filmowego o ważnych historycznie miejscach Brachlewa. Powstały film ukazuje nie tylko historię, ale również niezwykłe i ujmujące piękno miejscowości.

Wszystkie grupy wykazały się dużym zaangażowaniem w realizację zadań a spotkania sprzyjały rozwojowi współpracy i integracji mieszkańców.

Jesteśmy dumni,  że mamy tak wiele osób zaangażowanych w kulturalne wydarzenia na terenie Gminy Kwidzyn – podkreślał Wójt Gminy Kwidzyn Dariusz Wierzba.

Dziękujemy Grupom Nieformalnym za realizację Inicjatyw a Aniołom gratulujemy wyróżnienia!