Mieszkańcy Gminy Kwidzyn świętowali 103 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w niedzielę 14 listopada br. w kościele parafialnym NSPJ w Nowym Dworze odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów wokalnych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kwidzynie pod kierownictwem Pani Agnieszki Perehudy.

„Pieśni patriotyczne są obecne w historii Narodu Polskiego od stuleci. Towarzyszyły nam w ważnych wydarzeniach, w tułaczkach, zwycięstwach i klęskach. Opowiadały historię, wyrażały ból, podnosiły na duchu i dodawały odwagi! Jednak nade wszystko zawsze jednoczyły Polaków, zarówno w czasach chwały jak i w chwilach trudnych, kiedy granice naszej Ojczyzny były zdeptane. Także i dziś przyszło nam z niepokojem spoglądać w stronę wschodnich granic i szukać siły w jedności.” - podkreślał Dyrektor GOK Kwidzyn Norbert Cesarz oraz zachęcał do aktywnego uczestnictwa w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

A cóż bardziej może wzbudzić jedność i poczucie ducha narodowego w tak niespokojnych czasach, jak mogą to zrobić pieśni patriotyczne. Dlatego w aranżacjach przygotowanych przez zespoły „Pas De Nom”, „Muzofanki” i „Łobuziary” znalazły się zarówno te dobrze znane tradycyjne pieśni legionowe, jak i współczesne utwory znane z filmów takich jak „Miasto 44” czy koncertów m.in. „Panny Wyklęte”. Scenariusz koncertu przygotowany przez Panią Karolinę Szczepańską (pracownika GOK) obejmował również krótki rys historyczny poprzedzający wykonanie każdego z utworów.

Aby odsłuchać fragmentów pieśni zapraszamy do linków poniżej oraz subskrypcji kanału GOK Kwidzyn na www.youtube.com.

https://www.youtube.com/watch?v=tVppzG0GG_4

https://www.youtube.com/watch?v=pCq1RJLqx_Q

https://www.youtube.com/watch?v=e9B3AOwfPU0


Ostatnią wspólnie odśpiewaną pieśnią była „Rota”. Słowa Roty są niczym przysięga na wierność Ojczyźnie, z której znaczenia i powagi powinien zdawać sobie sprawę każdy, kto Rotę śpiewa bądź recytuje.

Na zakończenie Ks. Kan. Lewandowski Proboszcz nowodworskiej parafii, podziękował wykonawcom za piękne uczczenie naszej Ojczyzny i powierzał w modlitwie żołnierzy, służby i straż graniczną, prosząc o odwagę i wytrwałość w obronie granicy.