W ubiegłym tygodniu „Miłośnicy Ciuchci” zorganizowali wycieczkę do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.  W muzeum zgromadzono największą liczbę taboru wąskotorowego w Polsce i jedną z największych w Europie. Obecnie znajduje się tam łącznie 226 pojazdów. W salach wystawowych natomiast prezentowana jest ekspozycja stała „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922 – 1984”, a także najdłuższa stacjonarna wąskotorowa makieta w Polsce pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. W muzeum funkcjonuje również Galeria „Semafor”, w której cyklicznie prezentowane są ekspozycje malarstwa, rzeźby i fotografii o tematyce kolejowej.

Warto dodać, iż w zbiorach placówki znajdują się elementy taboru z kolejki wąskotorowej w Marezie, które również mogliśmy zobaczyć podczas zwiedzania. Na podstawie kwerendy zbiorów muzeum „Miłośnicy Ciuchci” opracują i udostępnią dla mieszkańców katalog tych eksponatów.

Dziękujemy niezwykłemu przewodnikowi, panu Łukaszowi Popowskiemu, za pasjonującą opowieść o historii wąskotorówek w Polsce, ogromną wiedzę, dzięki której mogliśmy obejrzeć wszystkie eksponaty, tocząc wspólnie żywą dyskusję. Wśród członków grupy inicjatywnej są dawni pracownicy kolejki z Marezy, których doświadczenie i wspomnienia towarzyszyły naszej wędrówce.

Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych w ramach inicjatywy „Ciuchcia jedzie dalej”. Szczegółowy harmonogram znajduje się na plakacie. Zachęcamy zwłaszcza tych, którzy są zainteresowani tematyką kolejkową lub sami mają wspomnienia lub pamiątki związane z jej historią.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki!

Dofinansowano ze środków Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie w ramach projektu Inicjatywy Lokalne w Gminie Kwidzyn 2.1. 2023.